Koronavirüsü atlatanlar ikinci kez enfekte olabilir mi?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında her hafta ortaya çıkan yeni bilgilere rağmen, kendimizi ve ailemizi güvende tutmak için ihtiyaç duyduğumuz ayrıntılar henüz belirsizliğini koruyor.

‘Virüs ne kadar süreyle bulaşıcı?’, ‘Semptomlarım olduğu sürece evde kalmam gerekir mi?’ ‘Kurtulduktan sonra yeniden virüse yakalanır mıyım?’ sorularının maalesef hala net bir cevabı yok.

Doktorlar ve araştırmacılar, koronavirüsü tedavi etmenin en zorlu yönlerinden birinin hastaları farklı şekilde etkilemesi olduğuna inanıyor.

Bazı insanlar yalnızca hafif semptomlar yaşıyor ve test edilmedikleri takdirde Kovid-19’a yakalandıklarını bilmiyor. Bazıları ise hastanede haftalarca kalarak, bu hastalıktan kurtulmak için mücadele ediyor.

Meseleyi daha da gizemli kılan, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin bazı kişilerin Kovid-19 tanısı konduktan sonra üç aya kadar testlerde pozitif çıkmasının mümkün olduğunu ancak enfeksiyonu başkalarına bulaştırmadıklarını belirtmesi oldu.

Doktorlar artık semptomlar ortaya çıktığında virüsün daha bulaşıcı olduğuna inanıyor.

Temple Üniversitesi Lewis Kats Tıp Fakültesi’nden Dr. Thomas Fekete, “Normalde sağlıklı olan insanlar yaklaşık bir hafta bulaşıcı kalırken, daha hasta ve başka sağlık komplikasyonları olan kişilerin virüsten iyileşmesi daha uzun sürebilir ve iki haftaya kadar bulaşıcı olabilir” dedi.

Bu nedenle Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi, semptomların ilk ortaya çıkışının üzerinden 10 gün, ateş düşürücü ilaç kullanmadan 24 saat geçene ve ateş dahil diğer semptomlar düzelene kadar evde kalmayı tavsiye ediyor.

Peki halihazırda Kovid-19’a yakalanmış kişiler hastalık konusunda güvende mi, yoksa tekrar enfekte olmaları mümkün mü?

Hong Kong’daki araştırmacılar, Mart ayı sonunda koronavirüse yakalanan 33 yaşındaki bir kişinin dört ay sonra İspanya’yı ziyaretinde virüse ikinci kez yakalandığını bildirdi.

O zamandan beri, biri ABD’de olmak üzere bazı ülkelerde de virüse ikinci kez virüse yakalanan kişiler oldu.

Uzmanlar, bu vakaların önemi konusunda hemfikir değil.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi, virüse maruz kaldıktan sonra bağışıklığın ne kadar süreceği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna vurgu yapıyor.

Bu yüzden şimdilik, virüs kapmış ve iyileşmiş olanların bile, maske takmaya, ellerini yıkamaya ve sosyal mesafeye dikkat etmesi büyük önem taşıyor.