Koronavirüs vakaları iki katına çıktı

This picture taken on May 23, 2020 shows a laboratory technician filling a syringe with a COVID-19 novel coronavirus vaccine candidate ready for trial on monkeys at the National Primate Research Center of Thailand at Chulalongkorn University in Saraburi. - After conclusive results on mice, Thai scientists from the centre have begun testing a COVID-19 novel coronavirus vaccine candidate on monkeys, the phase before human trials. (Photo by Mladen ANTONOV / AFP)

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs tablosuna göre 11-17 Temmuz haftasında vaka sayısı 226 bin 532 oldu.

Aynı hafta 96 kişi hayatını kaybetti, 124 bin 732 kişinin karantina ve tedavisi sona erdi.

4-10 Temmuz arasında ise 117 bin 95 vaka tespit edilmiş, 31 kişi yaşamını yitirmişti.

Geçen hafta, bir önceki haftaya göre vaka sayısındaki artış 109 bin 437’ye ulaştı, böylece koronavirüs vakaları haftalık olarak neredeyse iki katına çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta yaptığı açıklamada, “Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda” demişti.

Ancak Koca, hastane yükünün aynı oranda artmadığını vurguladı:

“Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz.”

Diğer yandan son Covid-19 aşısının üzerinden en az 6 ay geçen kişiler, 4. doz aşılarını; yani 2. doz hatırlatma aşılarını olabiliyor.

Koronavirüs vakaları haftalık olarak neredeyse iki katına çıktı