Koronavirüs: İran’da son 24 saatte 147 ölüm daha

İran’da son 24 saatte coronavirüs (Covid-19) sebebiyle 147 kişi hayatını kaybetti, toplam can kaybı bin 135’e yükseldi.

İran devlet televizyonu, son 24 saatte coronavirüse bağlı semptomlardan 147 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İran’da şimdiye kadar ölü sayısının bin 135’e yükseldiği, ülkede toplam vaka sayısı ise 17 bin 361’e ulaştığı belirtiliyor.

“ÖLÜ SAYISI 3 MİLYONU GEÇEBİLİR”

Öte yandan İran’daki Şerif Teknik Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanlarınca hazırlanan yeni tip coronavirüs raporunda, “karantina uygulanmaması ve insanların virüsle mücadele konusunda yetkililerin açıkladığı talimatları dikkate almaması durumunda virüs nedeniyle 3,5 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği” belirtildi.

Raporda, coronavirüsün İran’daki olası etkilerine ilişkin 3 senaryo ileri sürüldü.

İlk ve en iyi senaryo “karantinanın tam anlamıyla uygulanması ve halkın, virüsten korunmak için açıklanan talimatlara harfiyen uyulması halinde” yaşanacakları anlatıyor.

İnsanların yüzde 80 oranında birbirlerinden izole edildiği bu senaryoya göre, salgının zirvede olacağı nisan ayının ilk günleri için vaka sayısı 120 bin, ölü sayısı ise 12 bin civarında öngörülüyor.

Ancak karantina uygulamasının eksik yapılması ve insanların temas seviyesinin yüzde 50’lerde olması durumunu içeren 2’nci senaryoya göre ise salgının zirvede seyredeceği nisan ayı sonları için vaka sayısının 300 bin, ölü sayısının da 110 bin civarında olması bekleniyor.

En kötüsü olan 3’üncü senaryoda ise karantina uygulanmaması ve insanların virüsten korunmaya yönelik talimatları dikkate almamaları durumunda yaşanacaklar ele alınıyor.

Toplum sağlığının daha kötüye gideceği öngörülen bu senaryoda, virüsün yayılma hızının yüzde 65 seviyelerinde olması bekleniyor.

Bu durumda salgının zirveye çıkma süresinin mayısın son günlerine kadar uzayacağı ve vaka sayısının yaklaşık 4 milyon, ölü sayısının ise 3 milyon 500 bin civarında gerçekleşeceği ifade ediliyor.