Konya’da ırkçı saldırıda ön otopsi tamamlandı: 7 kişiye 19 kurşun

Konya’da ırkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin ön otopsi incelemesi tamamlandı. Katledilen Yaşar Dedeoğulları’nın amcasının oğlu Erol Şan 7 kişiye toplamda 19 kurşun sıkıldığını söyledi.

Savcının kendilerine verdiği bilgileri aktaran Avukat Abdurrahman Karabulut, “Savcı, birkaç saat önce yaptığımız görüşmede kamera kayıtlarında tek bir saldırgan olduğunu söyledi. Ayrıca saldırganın daha önce bu aileye saldırı yapanlarla irtibatlı ve ilişkisi olduğunu aktardı” dedi.

Evrensel’den Meltem Akyol’un haberine göre, silahlı saldırıda yaşamını yitiren Yaşar Dedeoğulları (65), Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30) , İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları (45) ve Barış Dedeoğulları’nın (35) ön otopsi incelemesi tamamlandı. Morg önünde bekleyen Dedeoğlları ailesinin yakınlarından fenalaşanlar olurken polis gazetecilerin morg önünde beklemesine engel oldu.

Katledilen Dedeoğulları ailesi ikindi namazının ardından Karatay Saraçoğlu mezarlığında toprağa verilecek.

Avukat Karabulut: Savcı tek bir saldırgan olduğunu söyledi

Dedeoğulları ailesi Avukatı Abdurrahman Karabulut, 6 kişinin otopsi raporunu okuyabildiklerini söyledi. Karabulut, “Ancak henüz alamadık. 6 kişiye toplamda 16 kurşun isabet etmiş. Yedinci kişinin otopsi raporunda kaç kurşun olduğunu göremedik. Ama toplamda 19 kurşun olduğu söylendi” dedi.

Savcının kendilerine verdiği bilgileri de aktaran Karabulut, “Savcı, birkaç saat önce yaptığımız görüşmede kamera kayıtlarında tek bir saldırgan olduğunu söyledi. Ayrıca saldırganın daha önce bu aileye saldırı yapanlarla irtibatlı ve ilişkisi olduğunu aktardı” dedi.

Saldırıyı birden fazla kişinin gerçekleştirmiş olabileceği yönünde şüpheleri olduğunu söyleyen Karabulut, “19 kurşunun tek bir silahtan çıkması olası mı bilemiyoruz. Birden fazla silah olabilir, birden fazla silah demek birden fazla kişi de demek olabilir. Bu konuda şüphelerin giderilmesi gerekir. Biz şu anda olay yeri incelemesine gidiyoruz yeniden. Kamera kayıtlarını görmeye çalışacağız” diye konuştu.

Kafalarına sıkılmış

Katledilen Yaşar Dedeoğlu’nun amcasının oğlu Erol Şan Konya Şehir Hastanesi önünde yaşanları gözleri dolarak anlattı: “30 yıldır burada oturuyor. Bundan iki ay önce de saldırı olmuştu, kemik kırıkları olmuştu. Ben gittim abi evini satalım, sana bizim yanımızda ev alalım dedim. Kabul etmedi, ‘ben ölürüm de evimi kimseye vermem, ben kime ne yapmışım, ben onlara boyun eğmen’ dedi. Dün gelmişler işte kaç kişi bilmiyoruz, öldürmüşler. Önce gitmiş Yaşar abi ile tokalaşmış, sonra geri gidip silahı benzini alıp öldürmüş. Yengem çardakta inekleri sağarken öldürmüş, kızlar kahve içiyorlarmış. Bu insanlar takip edilmiş. Yaşar abi ve Barış bizimleydi, avukatla birlikte. Onların eve gitmesi beklenmiş. 7 kişide toplam 19 kurşun var dedi avukatlar. Kafalarına sıkılmış. Böyle bir acı yok, bir aileyi yok etmek. Çok büyük bir acıydı, Yaşar abi çok yürekliydi. Ben onları barıştırmak istiyordum, sonra abime evi sattıracaktım. Hepsini öldürmüş, bütün aileyi. Hepsini. Tutmuş bir de evi yakmaya çalışmış. Evde kamera vardı, onu yok etmeye çalışmış. 7 kişi tutukluydu, 5 kişi serbest bırakıldı.”

Buradan gideceksiniz’ diye tehdit alıyorlardı’

Erol Şan ailenin daha önce yaşadığı saldırılarda tehdit edildiğini anlattı: “Yaşar abi ve çocukların dediğine göre sürekli tehdit alıyorlar. ‘Buradan göçeceksiniz, gidin, yoksa sizi yok ederiz’ diye. Hatta Yaşar abi bunu mahkemede söyleyecekti”

Süleyman Soylu’nun açıklamalarına dair de konuşan Şan, “Bu katliamı gerçekleştiren kişiler önce kavga ettikleri kişilerden mi onu savcılar, polis ortaya çıkaracak. Ama kavganın sebebi sen Kürt’sün ben Türk’üm kavgasından geldi. Yaşar abiye ‘sizi burada barındırmayacağız, evini bize satacaksın buradan gideceksin dediler’ diyordu. Yani nasıl bulmuşlar hemen, bir araştırma yapsalardı, bir soruştursalardı…” dedi.

Konya Emniyet Müdürü Engin Dinç, Dink davasında yargılanmıştı

Öte yandan Hrant Dink katledildiğinde Trabzon’da emniyet müdürü, 10 Ekim Katliamında İstihbarat Daire Başkanı olan Engin Dinç şu anda Konya’da İl Emniyet Müdürü. Engin Dinç, Hrant Dink cinayeti davasında “ihmali davranışla öldürme” ve “kamu görevini ihmal”den yargılanmıştı. Cinayetin işlendiği dönem Trabzon Emniyet İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Dinç “ihmali davranışla öldürme” suçundan beraat etmiş, “kamu görevini ihmal” suçlamasında da hakkındaki dava dosyası zaman aşımı nedeniyle düşürülmüştü.