Kobani katliamının üzerinden 6 yıl geçti

Kobani’de aldığı tarihi mağlubiyetin ardından IŞİD mensupları 25 Haziran 2015’te bu defa Kobani’nin köylerine saldırarak 250’den fazla kişiyi katletti. Kürtler tarafından “direnişin kalesi” diye adlandırılan Kobani’ye işgalin sona ermesinden sonra ilk dönenler, bir ramazan sabahında uykudaydılar. 

IŞİD mensupları sabahın ilk saatlerinde onlarca araçla Kobani’nin güneyindeki Berxbetalê köyüne saldırdı. Köyde katliam yapan örgüt mensupları, Halepo yolunu takip ederek Kobani kent merkezine girdiler.  obanililer yine patlama sesiyle uyandılar, kısa bir süre sonra ise ölüm kapılarını çalmaya başladı.   

IŞİD’liler YPG üniforması giydiği için, halk ilk başta farkedememişti. İki saat içerisinde onlarca çocuk, 2’si hamile olmak üzere 80 kadın, yaklaşık 250 sivil katledilmiş, yüzlercesi de yaralandı. Kuzeydoğu Suriye İhlalleri Belgeleme Ofisi, 251 kişinin katledildiğini, 267 kişinin de yarlandığını belgeledi. Kuzeydoğu Suriye İhlalleri Belgeleme Ofisi Mustafav Abdi, “Son belgelerimize göre 258 kişi şehit düştü, tüm bunlar sivildi. Bunlardan 37’si çocuk, 77 kadın ve yaşlıydı. 174 de erkekti. 93 çocuk yetin ve öksüz kaldı” dedi. Stratejik bazı noktaları ele geçiren IŞİD, hedefine giren her canlıyı katletmekte tereddüt etmemişti.  

IŞİD, okul ve hastanelere yerleşerek, cephe oluşturmuştu. Tutukları mevizlerden evlere saldıran IŞİD’liler bir çok evi basarak sivilleri katletti. Saldırıya karşılık veren güvenlik güçleri, 27 Haziran günü kentte kontrolü sağladı ve IŞİD’liler tamamen kentten çıkarıldı. ancak katledilen insanların cenazeleri 2 gün ortada kaldı. 

Ailesinden üç kişiyi yitiren Muhammed Dahir, “Sorumluların hesap vermesine veya istifa etmesine gerek yok ama durum böyle değildi. Bu güne kadar bir güvenlikten sorumlu bir açıklama yapmadı, kusur ve sorumluluk kimdeydi bilinmed. IŞİD’liler nasıl saldırdı, yakalananların tiraflarını neden dinlemedik. Bugüne kadar da şüphe uyandıran birçok şey var” dedi. Katliamda ailelerini yitiren aileler şu ana kadar da saldırının ve yitirdikleri canların acılarını yaşıyor.