Kobani davasının dördüncü duruşması bugün başlıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobani davası bugün görülecek.

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde yapılacak dördüncü duruşmadaki oturumlar iki hafta boyunca sürecek.

15 Haziran’da görülen duruşmada eski Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal‘ın yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verildi. Bilgen, 2 Ekim 2020’de tutuklanmış ve yerine kayyum atanmıştı.

38 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680’er yıl hapis istemi

2 bin 676 kişi ve kurumun müşteki olduğu dava dosyası 3 bin 530 sayfalık bir iddianame ile 324 klasör delil ve eklerinden oluşuyor. Sanıklar hakkında 29 ayrı suçlamayla 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680’er yıl hapis cezası isteniyor.

108 kişi yargılanıyor

Sanıklar arasında eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel‘in yanı sıra eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden emekli Prof. Dr. Beyza Üstün bulunuyor. KCK yöneticileri Murat Karayılan ve Cemil Bayık ile eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim de davanın sanıkları arasında yer alıyor.