Kobani davası öncesi Demirtaş’ın avukatlarından kitapçık

Selahattin Demirtaş’ın avukatları, ilk duruşması 26 Nisan’da görülecek Kobani davasına dair bir kitapçık hazırladı.

Demirtaş’ın önsöz yazdığı kitapçıkta dava davasının hukuki sürecine dair bilgiler yer aldı. HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani Davası’nın ilk duruşması 26 Nisan’da görülecek. Dava duruşması öncesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “Derhal serbest bırakılsın” yönünde verdiği karara rağmen tahliye edilmeyen Demirtaş’ın avukatları dava dosyasına dair bir kitapçık hazırladı. 

 “3. 530 sayfalık 6-8 Ekim Kobani iddianamesindeki Selahattin Demirtaş’a yönelik suçlamalar ve gerçekler” ismiyle hazırlanan kitapçıkta dava davasının hukuki sürecine dair bilgiler yer aldı. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Demirtaş’ın önsözüyle basılan kitapçık siyasetçiler, gazeteciler, köşe yazarları, televizyon programcıları ve yorumcuları, baro başkanlarının, YouTube kanalı yayıncıları, araştırma ve danışmanlık şirketleri de dahil 800 isme gönderildi.

 ‘ÇARPICI GERÇEKLERİ BULACAKSINIZ’ 

Kitabın önsözünde Demirtaş’ın şu cümleleri yer aldı: “Bu satırları, 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğum ve AİHM’nin kararına rağmen, hukuksuz bir şekilde tutulmaya devam ettiğim Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden yazıyorum. Size, değerli avukatlarımın hazırladığı bir kitapçığı sunuyorum. Bu kitapçıkta hukuki durumumun yanı sıra, 6-8 Ekim Kobani davası olarak bilinen davanın iddianamesinde bulunan hakkımdaki iddialara ilişkin çarpıcı gerçekleri bulacaksınız. Söz konusu davanın ilk duruşması, 26 Nisan 2021 tarihinde Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Her zaman olduğu gibi, bu duruşmada da arkadaşlarımla birlikte, hakikatleri anlatacağız. Duruşmayı takip edeceğinizi umuyor, sevdiklerinizle birlikte güzel ve sağlıklı günler geçirmenizi diliyorum.” Kitapçığın içeriğinde ise 31 fezlekenin birleşmesiyle oluşan ana dava, AİHM kararı ve 6-8 Ekim Kobanê davasına ilişkin iddianameye dair öne çıkan detaylar yer aldı. 

SUÇA KONU EDİLEN KONUŞMA 

Kitapçıkta olaylardan 6 yıl 3 ay sonra 7 Ocak 2021 tarihinde kabul edilen Kobanê iddianamesinin üç temel noktaya dayandığı anlatıldı.  Bunlar Demirtaş’ın 30 Eylül 2014 tarihindeki konuşması, açık ve gizli tanık beyanları ile Twitter paylaşımları olarak sıralandı. Demirtaş’ın “Bu bir yalvarma değildir. Bu bir minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlikte katılalım: tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki, tarih ittifakı da tarih birliği de oluşturma fırsatımız olsun” sözlerinin örgütten aldığı talimat doğrultusunda söylendiğinin iddia edildiği hatırlatıldı. Söz konusu açıklamada bu sözlerin yer aldığı bölüme yer verilen kitapçıkta, çağrının Türkiye Cumhuriyeti hükümetine, uluslararası topluma ve yabancı devletlere yönelik olduğuna dikkat çekilerek,  “Sadece bu gerçek bile, açık ve gizli tanık beyanlarını tek başına çürütmektedir” denildi.

 TANIK BEYANLARI 

Söz konusu sözlerin hiçbir zaman bir soruşturmaya konu edilmediğini belirtilen kitapçıkta, Demirtaş hakkında açılan ve halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın iddianamesindeki 7-8 Ekim olaylarıyla ilgili suçlamalarda da bu konuşmaya yer verilmediğinin altı çizildi.   Demirtaş’ın konuşmasından alıntı yapılan söz konusu dört cümleyi talimatla söylediği iddiasının açık ve gizli tanık beyanlarına dayandırıldığı belirtildi. Bu tanık beyanlarının Demirtaş tutuklandıktan sonra alındığına da dikkat çekildi. Tanıkların beyanlarındaki çelişkilere, tahmin ve yorum yapmalarına değinilen kitapçıkta, Demirtaş’ın 20 Eylül 2004 tarihinde Kobanê’ye İçişleri Bakanlığı’nın bilgisi, Urfa Valiliği ve Suruç Kaymakamlığı’nın resmi izniyle aleni ziyarette bulunduğu hatırlatıldı.  

KRONOLOJİK ANLATIM

Kitapçıkta Demirtaş’ın cezaevinde tutulmasının temel nedenlerinin daha iyi görülebilmesi için bir kronolojiye de yer verildi. 7 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “400 milletvekilini verin ve bu işi huzur içinde çözülsün” sözüyle başlayan kronoloji 22 Mart 2021 tarihinde Demirtaş’ın Erdoğan’ın adının geçmediği bir konuşması nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle en üst sınırdan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla bitiyor.