Kim Jong-un: Çok yakında yeni bir stratejik silah tanıtacağız

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ülkesinin nükleer programa devam edeceğini ve yeni bir “stratejik silahı” kısa zamanda tanıtacağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise Kim Jong-un için “Sözünün eri bir adam, bence nükleer silahtan arınma konusunda verdiği sözü tutacak” dedi.

Devlet haber ajansı KCNA’ya göre, nükleer silahlardan arınma müzakerelerinin yeniden başlaması için Washington’a yıl sonuna kadar verilen süre doldu.

Hafta sonu iktidardaki İşçi Partisi liderleriyle dört gün süren bir toplantı yapan Kim Jong-un, burada ABD’nin verilen sürenin sonuna kadar yaptırımları yumuşatmak için bir adım atmadığını ve müzakereleri yeniden başlatmak yerine “yeni bir yol deneyebileceğini” söylemişti.

ABD’li askeri yetkililer de, Kuzey Kore’nin 2017’de ara verdiği kıtalar arası balistik füze denemeslerine yeniden başlayabileceğini belirtmişti.

KCNA’ya göre Kim Jong-un, ABD’nin “gangsterlerinkine benzer taleplere ve yaptırımlara devam ederken bir yandan da Güney Kore’yle ortak tatbikatlar yapması sebebiyle Kuzey Kore’nin kendisini sınırlandırmasına gerek olmadığını” söyledi.