Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu’na destek telefon

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi yasak ve hapis cezası istemiyle yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu arayıp bilgi aldı.

Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hakkında siyasi yasak ve hapis cezası istenen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu arayarak dava hakkında bilgi aldığı öğrenildi.

İmamoğlu’ndan Saraçhane’ye çağrı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, davada çıkacak karar öncesi “16 milyon İstanbullunun evi Saraçhane’dir. İstanbul ve Türkiye, iradesine daha önce nasıl sahip çıktıysa bugün de çıkacaktır. Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum” diyerek yurttaşlara çağrıda bulundu.

Siyasi yasak ve hapis

İmamoğlu hakkında “Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla açılan davanın duruşması bugün İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

İmamoğlu’nun ‘kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Öte yandan İmamoğlu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘siyasi yasak’ içeren 53. maddesinin de uygulanması da isteniyor.