Kılıçdaroğlu’ndan HDP açıklaması: Demokrasilerde siyasi partiler kapatılmaz, Hazine yardımını kesmek gibi demokrasi dışı uygulamaları asla kabul etmiyoruz

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 75

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmasına HDP’ye yönelik parti kapatıma davasının demokrasi dışı bir uygulama olduğu mesajını verdi.

“Demokrasiye inanıyorsak düşünce özgürlüğüne de inanacağız. Siyasal partilerin kapatılması askeri dönemlere ait bir gelenektir. Artık demokrasilerde siyasal partiler kapatılmaz. Partileri kapatıp, Hazine yardımını kesmek gibi demokrasi dışı uygulamaları asla kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz.”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Öyle bir noktaya geldik lki tehdit ediyorlar. Gücü elinde tutan tehdit etmeye başlıyor. ‘Dokunulmazlığınızı kaldırırız’ diyorlar. Ali Mahir Başarır ve Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarını kaldırmak için komisyon topluyorlar.

“Açık ve net söylüyorum bizim, CHP’lilerin, milletvekillerinin ben dahi dokunulmazlıklarını kaldırmazsanız namertsiniz!

“Biz kul hakkı yemedik ki korkalım. Düşüncelerimizden ötürü mü yargılamak istiyorsanız, yargılayın. Yolsuzluk yapmadık ki korkalım, sizler gibi değiliz. Sizlere de benzemek istemiyoruz.”