Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a G20 tepkisi: ‘Dışarıda tam bir kuzu, en fakire güç gösterisi yapıyor, Demirtaş ve Kavala haksız yere içeride tutuluyor’

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Joe Biden’la G20 Zirvesi’nde görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi:Quote Message: Biden’la görüşüyor ve Türkiye’ye geliyor. Türkiye’ye gelince de çok farklı bir tablo ortaya çıkıyor. 180 derece karakter değişmiş. Biden’ı görünce yüzü gülüyordu. Türkiye’ye gelince çatık kaşlı, tehditler, gözaltılar, hapisler, yalanlar, iftiralar. En fakire güç gösterisi yapıyorlar. Dışarıda yapamıyor, burada yapıyor.”

Biden’la görüşüyor ve Türkiye’ye geliyor. Türkiye’ye gelince de çok farklı bir tablo ortaya çıkıyor. 180 derece karakter değişmiş. Biden’ı görünce yüzü gülüyordu. Türkiye’ye gelince çatık kaşlı, tehditler, gözaltılar, hapisler, yalanlar, iftiralar. En fakire güç gösterisi yapıyorlar. Dışarıda yapamıyor, burada yapıyor.”Quote Message: Dışarıda tam bir kuzu, Biden’ı görünce gözleri gülüyor. Türkiye böyle bir tabloyla hiç karşılaştı mı? En büyük derdi ‘Acaba ben onunla bir saat oturabilir miyim?’, ‘Acaba onunla bir fotoğraf çektirebilir miyim?’, ‘Acaba onunla tokalaşabilir miyim?’ Şu geldikleri hale bak. Utanmaz mısınız böyle bir şeyden? Bu devletin itibarı yok mu? Bu devletin bir saygınlığı yok mu?”

Dışarıda tam bir kuzu, Biden’ı görünce gözleri gülüyor. Türkiye böyle bir tabloyla hiç karşılaştı mı? En büyük derdi ‘Acaba ben onunla bir saat oturabilir miyim?’, ‘Acaba onunla bir fotoğraf çektirebilir miyim?’, ‘Acaba onunla tokalaşabilir miyim?’ Şu geldikleri hale bak. Utanmaz mısınız böyle bir şeyden? Bu devletin itibarı yok mu? Bu devletin bir saygınlığı yok mu?”Quote Message: Sen ne aslansın ne kaplansın. Sen olsa olsa kağıttan kaplansın. Nereye gidersen git, ne yaparsan yap, sandığı bu milletin önüne getireceksin ve millet dersi sana o sandıkta verecek. Görevini yapacak.”

Sen ne aslansın ne kaplansın. Sen olsa olsa kağıttan kaplansın. Nereye gidersen git, ne yaparsan yap, sandığı bu milletin önüne getireceksin ve millet dersi sana o sandıkta verecek. Görevini yapacak.”Quote Message: Demirtaş ve Kavala haksız yere içeride tutuluyor. Benim vicdanım kabul etmiyor. Belki onlar hayatlarının hiçbir döneminde CHP de duymadılar, oy da vermediler. Ama bizim görevimiz adalettir, haksızlığa karşı durmaktır. Onların tek suçu var pasaportları ABD pasaportu değil. Olsaydı bir telefonla çıkarlardı, apronda uçak beklerdi. Böyle bir rezaletle Türkiye hiç karşı karşıya kaldı mı? Demokrasinin gereği olarak onların zaten içeride tutulmaları yanlış.”

Demirtaş ve Kavala haksız yere içeride tutuluyor. Benim vicdanım kabul etmiyor. Belki onlar hayatlarının hiçbir döneminde CHP de duymadılar, oy da vermediler. Ama bizim görevimiz adalettir, haksızlığa karşı durmaktır. Onların tek suçu var pasaportları ABD pasaportu değil. Olsaydı bir telefonla çıkarlardı, apronda uçak beklerdi. Böyle bir rezaletle Türkiye hiç karşı karşıya kaldı mı? Demokrasinin gereği olarak onların zaten içeride tutulmaları yanlış.”