Kılıçdaroğlu Ümit Özdağ ile yapması beklenen açıklama hakkında konuştu: “Görüşmeler devam ediyor, anlaşma olursa kamuoyuyla paylaşacağız”

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam CHP Genel Merkezi’nde Habertürk’ten Fevzi Çakır, Serap Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile bugün 11.00’de yapılması beklenen açıklama hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Görüşmeler devam ediyor. Anlaşma olursa kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerinde ve gençlerle buluşmasında gösterilen montaj videoya tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Bu kadar iftira, düzeysizlik Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman olmadı” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayları arasındaki 2,5 milyon farkın “çok büyük” olmadığını söyledi, bu seçimde sandıklarda 1 milyon müşahidi hedeflediklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

(Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin tutumu) – Yarın (Çarşamba günü) 11.00’de açıklayacağız. Yorum yapmak istemem. Elbette ki doğal olarak partilerle bir araya geliyoruz. Onların ve bizim beklentilerimiz var. Türkiye’nin bu durumdan bir an önce çıkması lazım. Temel konu olarak sığınmacılar, terör, Anayasa’nın ilk 4 maddesi, 66 maddesi, yolsuzluklar var. Bütün bunlar konuşuluyor. Hangi konularda uzlaşma sağladığımızı zaten kamuoyu bilecek. Anlaşma hemen oturduk imzaladık değil. Görüşmeler devam ediyor. Ümit Bey’le, sayın genel başkanla üç kez yan yana geldim. Tamamen ülke çıkarları üzerine bir mutabakat sağlamaya dönük çalışma var. Onlar da biz de gidişten rahatsızız. Dolayısıyla düzelmesini istiyoruz. Anlaşma olursa kamuoyuyla paylaşacağız.”

(Erdoğan’ın mitinglerinde gösterilen montaj video) – Sahte video üreten kişiye ne denir? Sahtekâr denir değil mi? Devletin Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan bir kişi nasıl sahtekârlık yapılabilir! Allah’a sığınıyorum. Bu kadar iftira, düzeysizlik Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman olmadı. Keşke karşıma gelse de ‘yemin et’ derim, ‘Allah’a inanıyorsun yemin et’ derim. Niye iftira atıyorsun? Kandil’in anahtarı senin cebinde. Telefonlar senin cebinde. Beni suçluyorsan karşıma çıkacaksın karşıma. Kendini erkek olarak görüyorsan erkek olarak karşıma çıkacaksın. Nedir bu rezalet. Biz bunu hiç düşünmedik. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişinin bu kadar alçalacağını hiç düşünmedik. Eleştirebilir, saygı gösteririm. Yalan, iftira, karalamalar üzerine aşağılık bir kampanyayı hiç düşünmedim. Gerçekten Allah büyüktür. Rahmetli babam ‘oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur’ derdi. Allah aşkına, madem montajsa, sen Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsun. Bir montajı kalkıp da nasıl gösterirsin. İnsanda biraz ahlak, erdem olmaz mı? Böyle bir rezalete nasıl izin verirsin.

(Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu) – 2,5 milyon çok büyük rakam değil. Bu rakam rahatlıkla kapatılacak göreceksiniz. Vatanseverlerin ortak hareket etmesi lazım. Sığınmacıdan, hayat pahalılığından, yolsuzluklardan, liyakatsızlıktan şikayet ediyorsan 22 yıldır bunu beceremeyenlerin gitmesi lazım. Demokrasi budur. Devlet soyuldu. Bu zengin devlet resmen soyuldu. Paralar yurt dışına götürüldü. Bundan şikayetçi olmayanları biliyorum. 5’li çeteler, 4-5 yerden aylık alanlar, paralarını yurt dışında dünyalıklarını yapanlar. Bunlar hayatlarından memnun. Asıl geniş kilte hayatlarından memnun değil.”

(Seçim güvenliği) 200 bin sandık var. Müşahitlerle beraber 550 bin kişiyi göndermişiz. Bu kez 1 milyon hedefimiz var. 1 milyon müşahitin sandıkta olması lazım. Bir ilde müftü şunu söyledi ‘Ben müftüyüm doğru sayım yapmak istiyorum. Sizin müşahitiniz 2, karşı taraf kalabalık, lütfen müşahit sayısını artırın’ dedi. Doğu’da, Güneydoğu’da daha büyük olaylar var. Bazı soru işaretlerimiz var ve çalışıyoruz. 1. turda nerelerde bizim zayıflığımız var. Hedef ikinci turu almak, birinci turda oyu tartışmanın bir mantığı yok.”