Kılıçdaroğlu: Seni ve şürekânı seçime zorlamak için elimden ne geliyorsa yapacağım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı. ( Raşit Aydoğan - Anadolu Ajansı )

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ülkedeki kur krizinin ardından partisinin Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) topladı. Olağanüstü MYK toplantısının ardından basın açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, “Liyakatı yok ettiler, devleti çürüttüler, devlet aklı denen kavram tümüyle bitti. Şahsım hükümetinin tek aklı var, başka kimsenin aklı yok” dedi:Quote Message: Bu tablo kaldırılacak bir tablo değildir. Sorumlu bellidir, her şeyin sorumlusu benim diyen kişidir, Erdoğan’dır. Yolsuzluk yapanları, israfın en büyüğünü yapanları bırakın engellemeyi, devletin en tepelerine getirdiler. Bütün bu tabloların tek sorumlusu kifayetsiz kibirli Erdoğan’dır. Kibir şeytana özgü bir kavramdır. Açtığı belalardan nasıl kurtulabilirim, nasıl bir gerekçe yaratabilirim, bunun arayışı içinde. Neymiş efendim? Dış mihraklarmış, ekonomik modellermiş… 13 milyon dolar para geldi, kimin parası bu? Millet artık bu numaraları yemiyor, çünkü ne söylerse söylesin vatandaş akşam evine gidip mutfağına bakıyor, elektrik faturasına bakıyor. Senin pozisyonun ne? Dış mihraklar sana bunu yaptırdıysa senin burada kalmaman lazım. Her gelenin aldattığı bir adam Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetebilir mi? Çocuk musun sen, her gelen kandıracak?

Bu tablo kaldırılacak bir tablo değildir. Sorumlu bellidir, her şeyin sorumlusu benim diyen kişidir, Erdoğan’dır. Yolsuzluk yapanları, israfın en büyüğünü yapanları bırakın engellemeyi, devletin en tepelerine getirdiler. Bütün bu tabloların tek sorumlusu kifayetsiz kibirli Erdoğan’dır. Kibir şeytana özgü bir kavramdır. Açtığı belalardan nasıl kurtulabilirim, nasıl bir gerekçe yaratabilirim, bunun arayışı içinde. Neymiş efendim? Dış mihraklarmış, ekonomik modellermiş… 13 milyon dolar para geldi, kimin parası bu? Millet artık bu numaraları yemiyor, çünkü ne söylerse söylesin vatandaş akşam evine gidip mutfağına bakıyor, elektrik faturasına bakıyor. Senin pozisyonun ne? Dış mihraklar sana bunu yaptırdıysa senin burada kalmaman lazım. Her gelenin aldattığı bir adam Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetebilir mi? Çocuk musun sen, her gelen kandıracak?Quote Message: Erdoğan ve şürekasının tek bir hedefi vardır, insanımızı fakirleştirmek. Lira ne kadar erirse Erdoğan o kadar mutlu oluyor çünkü doları olan o kadar kâr ediyor. Terini dahi silmeden bir günde yüzde 25 kâr ediyor. Dolar baronlarına hizmet edenler Türk milletine hizmet edemezler. Sen Türkiye’yi birilerine peşkeş çekiyorsun, biz buna isyan ediyoruz. Yaptığı tam bir deliliktir, saçmalıktır, zırvalıktır. Koskoca ülkenin bütün birikimlerini değersizleştirecek, yabancılar kendisini ziyaret edecek nasıl satabiliriz bunları diye. Her şeyi sattın, bu ülkenin bir onuru var, parası var, onu bile sattın sen.

Erdoğan ve şürekasının tek bir hedefi vardır, insanımızı fakirleştirmek. Lira ne kadar erirse Erdoğan o kadar mutlu oluyor çünkü doları olan o kadar kâr ediyor. Terini dahi silmeden bir günde yüzde 25 kâr ediyor. Dolar baronlarına hizmet edenler Türk milletine hizmet edemezler. Sen Türkiye’yi birilerine peşkeş çekiyorsun, biz buna isyan ediyoruz. Yaptığı tam bir deliliktir, saçmalıktır, zırvalıktır. Koskoca ülkenin bütün birikimlerini değersizleştirecek, yabancılar kendisini ziyaret edecek nasıl satabiliriz bunları diye. Her şeyi sattın, bu ülkenin bir onuru var, parası var, onu bile sattın sen.

“Türkiye’yi krizden çıkaracak en yetkin kadroların CHP çatısı altında olduğunu” savunan Kılıçdaroğlu, “bu yangından Türkiye’yi çıkarmak bizim namus görevimizdir” dedi ve sorunu aşmanın yolunun siyaset olduğunu söyledi:Quote Message: Şimdi şahsım hükümetine sesleniyorum. Milletten niye korkuyorsun? Demokrasiden, sandıktan niye korkuyorsun? Yönetemiyorsun, ne yaptığını bilmiyorsun, sabah verdiğin kararı öğleden sonra değiştiriyorsun. Sandığı getir kardeşim, sandığı getir. Demokrasilerde milletten kaçılmaz. Korkuyorsun, kaçıyorsun. Seni ve şürekanı seçime zorlamak için elimden ne geliyorsa, tüyü bitmemiş yetim için, işsizler için, hepsi için ne gerekiyorsa yapacağım.

Şimdi şahsım hükümetine sesleniyorum. Milletten niye korkuyorsun? Demokrasiden, sandıktan niye korkuyorsun? Yönetemiyorsun, ne yaptığını bilmiyorsun, sabah verdiğin kararı öğleden sonra değiştiriyorsun. Sandığı getir kardeşim, sandığı getir. Demokrasilerde milletten kaçılmaz. Korkuyorsun, kaçıyorsun. Seni ve şürekanı seçime zorlamak için elimden ne geliyorsa, tüyü bitmemiş yetim için, işsizler için, hepsi için ne gerekiyorsa yapacağım.Quote Message: Erken seçim sadece bizim partimizin talebi değil, milletin talebidir. Manava sorun, kılık kıyafetini değiştiren AK Partililer vardı, bir kilo değil yarım kilo et yiyin diyenler vardı. Milletimize gideceğiz. Herkesle buluşacağız. Talebi göreceksin, millet seçim istiyor. Kaçan insan zayıf iradeli, kibre teslim olmuş, demokrasiyi içine sindirememiş insandır.”

Erken seçim sadece bizim partimizin talebi değil, milletin talebidir. Manava sorun, kılık kıyafetini değiştiren AK Partililer vardı, bir kilo değil yarım kilo et yiyin diyenler vardı. Milletimize gideceğiz. Herkesle buluşacağız. Talebi göreceksin, millet seçim istiyor. Kaçan insan zayıf iradeli, kibre teslim olmuş, demokrasiyi içine sindirememiş insandır.”