Kılıçdaroğlu: İmamoğlu kararı milli iradeye darbedir, Saray iktidarı İstanbul’un rantını devşirmek istiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesinin ardından dün Almanya programını yarıda keserek Türkiye’ye döndü.

Kemal Kılıçdaroğlu Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu, “Yeni Bir Sabah” programına konuk oldu.

Kılıçdaroğlu, “Bu davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk. Niçin? Yargıcın tutanaklara geçen ifadesi var. ‘Bu ifade Soylu’ya söylenmiştir’ diye bir ifadesi var. Bunu söyleyen ve duruşma tutanaklarına geçen bu ifade üzerine ne beklersiniz? Beraat beklersiniz” dedi.

“Saray iktidarın İstanbul’un rantını devşirmek istiyor” diye konuşan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “İstanbul’u kaybetmesi onun için yara oldu. Çünkü ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ demişti. İstanbul’u kaybetti, şimdi Türkiye’yi de kaybediyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargı, Saray’dan gelen talimata göre karar veriyor. Açıklanan karar milli iradeye darbedir. Bir yargıç aldığı talimatla ona siyasi yasak getirme cüretini gösterebiliyor…Bir milim geri adım atmayacağız. İnadına inadına demokrasiyi bütün kurallarıyla bu ülkeye getirmek için mücadele edeceğiz. Kimse karamsarlığa kapılmasın. Bu ülkenin halkı demokrasi istiyor, bu ülkenin halkı yargı bağımsızlığı istiyor.”