Kılıçdaroğlu Doğubayazıt’ta: Kimsenin kimliğini sorgulamayalım, kimlik ve inanç siyaset konusu olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ağrı ziyareti öncesi Doğubayazıt’ta iş dünyası ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, “Sizden bir tek şey istiyorum sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyarak oy veriniz. Artık kavgadan bıkmadınız mı? Kimsenin kimliğini sorgulamayalım. Kimlik ve inanç siyaset konusu olmaz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ağrı ziyareti öncesi Doğubeyazıt ilçesinde düzenlenen ‘İş Dünyası  Toplantısı’na katıldı.

İktidara geldiklerinde çiftçiye mazotun kesinlikle ÖTV’siz vergisiz verileceğini anlatan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bunlar yapılabilir şeyler. Tarım konusunda toprak analizleri yapılacak. Şöyle bir sorunumuz var, kırsalda nüfus azalıyor. Kırsalda çalışan genç ve kadınların sosyal güvenceleri olacak. Tarım kanunu var, 21. maddesine göre devletin çiftçiye milli gelirinin yüzde birini destek olarak vermesi gerek.

Bugüne kadar bu hiç verilmedi, verilmiyor da hala. Kimse de sormuyor hakkını. Bir diğer konu, çiftçinin traktörünün haczedilmemesi lazım. Eğer bir iktidar faize karşıyım deyip bizim vergilerimizi tefeciye faiz olarak ödüyorsa bunun hesabını soracağız.

Buna karşılık çıkıp ‘134 milyar dolar ödemedim’ diyebilirler mi, hayır. Çünkü ödediler, ilk altı ayda 134 milyar doları tefecilere faiz olarak ödediler.”

“Kimlik ve inanç siyaset konusu olmaz”             

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sizden bir şey istiyorum, sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun. CHP’ye o verin demiyorum, elinizi vicdanınıza koyup, kim bu ülkeye çalışıyor, kim fakirin fukaranın hakkını savunuyorsa düşünüp ona verin. Devletin dini adalet. Haksızlık yapana oy verilir mi?

Adaletsizlik yapana, al biraz daha yap diye oy mu verilir?

Siyasete giren zenginleşemez arkadaş. Eğer birleri siyasete girdikten sonra zenginleşip değil burada Amerika’da bile mal mülk sahibi oluyorsa düşünmemiz lazım.

Kavgadan bıkmadınız mı? Artık kavga etmeyelim ne olur. Kimsenin kimliğini sorgulamayalım. Kimlik ve inanç siyaset konusu olmaz. Kim anne babasını seçebilir?”