Kılıçdaroğlu depremin ilk iki günü Borsa’nın kapatılmaması nedeniyle SPK’ya gitti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, depremin ilk iki gününde Borsa İstanbul’un kapatılmamasına ilişkin SPK Başkanını istifaya çağırdı.

Ankara’daki Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, deprem bölgesindeki 380 bin tasarruf sahibinin ’soyulduğunu’ savundu.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Deprem bölgesine gitmeden önce Sermaye Piyasası Kurulu’na gideceğimi ve küçük tasarruf sahiplerinin nasıl zarar ettiğini ayrıntıları ile sayın başkandan öğreneceğimi ifade etmiştim. Bugün sabahleyin buradayım. Önce ‘Sayın başkan görüşecek’ diye aldılar fakat daha sonra sayın başkan görüşmekten imtina etti. Anladığım kadarı ile saraydan izin alamadı”

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül’ü istifaya çağıran Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Açıkça ifade ediyorum; başkan istifa etsin. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ne gerekiyorsa yapsın. Onlar da istifa etsinler. Zarar eden ve soyulan depremzedelere paralarının tamamının iade edilmesi lazım. Arkadaşlarımızla birlikte burada olmamızın nedeni bu, soyguna izin vermeyeceğiz. Yeter artık. Bu ülkede herkes soyulacak mı? Soyulduğu zaman biz sessiz mi kalacağız? Seyirci kalmayacağız, burada bulunmamın temel nedeni bu”