Kılıçdaroğlu ayçiçek tarlasını ziyaret etti: Sizi erkeğe mecbur etmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Önce yoksul ailelerdeki kadın kardeşlerime söylüyorum, sizi yaşadığınız evde erkeğe mecbur etmeyeceğiz. Bankaya yatıracağız parayı, gidip bankadan çekeceksiniz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen partisinin grup toplantısında, konuştu.

Edirne’nin insan başına düşen tarihi eser itibarıyla Floransa’dan sonra dünya ikincisi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü güzel bir kentimiz var. Bu kenti dünyaya tanıtmak zorundayız. Türkiye’ye gelen her üç turistten biri mutlaka Edirne’ye geliyor. Edirne’nin Türkiye’nin tarihinde, dünya tarihinde önemli bir yeri var” değerlendirmesini yaptı.

“Bugün bir ayçiçeği tarlasına gittik”

Kılıçdaroğlu, Edirne’nin aynı zamanda bir tarım kenti olduğunu ifade etti. Trakya’nın olağanüstü bir zenginliğe sahip olduğunu, bereketli toprakları bulunduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Ama bu topraklar bizim arzu ettiğimiz verimi henüz vermedi. Çünkü çiftçi biraz bekliyor. Sıkıntılı çiftçi, üretici, besici hepsi sıkıntılı. Bugün bir ayçiçeği tarlasına gittik. Orada çiftçilerle buluştuk. Onların dertlerini kısmen de olsa onların da ağızlarından dinledik” dedi.

Üreticinin sorunları olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Sorun çok, ‘Mazotta sıkıntımız var’ diyorlar. Evet, sıkıntı var. ‘Gübrede sıkıntımız var’ diyorlar. Evet, gübrede sıkıntı var. İlaçta sıkıntı, evet ilaçta sıkıntı var. Tohum, tohumda sıkıntı var. Ürünü eksik, tamam şimdi satacağız. Ya zarar edersek. Söyledim tonunu 16 bin liradan almak zorundadır mevcut iktidar” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, sadece ayçiçeği için değil farklı ürünler için de beklenti olduğunu, Manisa Alaşehirlilerin de çekirdeksiz kuru üzümün fiyatını beklediğini aktardı. Alaşehirlilerin de alın teri döktüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, “Dünya çapında kuru üzümümüz çok meşhur. Onlar da bir fiyat bekliyorlar. Özgür (Özel) Bey kaç lira fiyat bekliyorlar? 2 dolar karşılığı Türk lirası bekliyorlar, kilosu. Çok pahalı değil aslında. Avrupa’ya gittiği zaman 10-15 dolar oluyor. Ama Türkiye’de çiftçiye en azından 2 dolar karşılığında Türk lirasını verebilmeliyiz. O zaman ne olacak? Manisalı üzüm üreticisinin de yüzü gülecek” ifadelerini kullandı.

“Aile Destekleri Sigortasını getireceğiz”

Aile Destekleri Sigortasını getireceklerini, hiçbir evde çocukların yatağa aç girmeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Önce yoksul ailelerdeki kadın kardeşlerime söylüyorum, sizi yaşadığınız evde erkeğe mecbur etmeyeceğiz. Bankaya yatıracağız parayı, gidip bankadan çekeceksiniz. Yoksulluğu yenmek için yoksulu afişe etmeyeceksiniz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. İnsana değer vereceksiniz, yoksulluk kader değildir. Yoksulluğu yaratan, iktidarların izlediği politikalardır. Biz bu politikalara son verip her evde huzurun hakim olmasını sağlayacağız Aile Destekleri Sigortası ile.”