Kılıçdaroğlu: 2017 yılında kadına yönelik şiddet nedeniyle 220 bin dava açıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Okullarda öğretmen açığımız var, dışarıda da atama bekleyenler var. Türkiye genelinde 153 bin 640 öğretmen açığı bulunuyor. Dışarıda da yüz binlerce öğretmen atama bekliyor. Taşımalı eğitime son verilmeli.

“Ne yapacaksın öğretmen için” bizim yanıtını aradığımız soru bu. Öğretmen meslek kanununu çıkarmamız gerekiyor. Kanun teklifini parlamentoya verdik. Bugün 2018 yılında geçinemiyoruz ek iş yapan öğretmenlerimiz var . hiç bir öğretmen yoksulluk sınırının altında aylık almamalı. Ayda en az 6 bin lira ücret ödenmesi gerekiyor. Öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesi gerektiğini söyledik.AKP, MHP, İyi Parti, HDP’den de bekliyoruz. Seçim bildirgelerinde olmasına meydanlarda söz verilmesine rağmen , AKP ve MHP tarafından öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesi teklifi reddedildi.

Sözleşmeli, ücretli öğretmenler var. Ücretliler asgari ücretin yarısını alıyorlar. 2017 Sayıştay Raporu Türkiye genelinde 153 bin 640 öğretmen açığı bulunmaktadır diyor. Atama bekleyen öğretmenler de var. Türkiye’nin bu ayıptan kurtarılması gerekiyor.

“25 Kasım Kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için mücadele günü. Kadına yönelik şiddete hep birlikte karşı çıkmalıyız. Kadına karşı büyük laflar ediyoruz, ama kadına yönelik şiddet süratle artıyor, beklenen tepki siyasilerden gelmiyor.

AKP iktidarında yüzde 1400 arttı kadına yönelik şiddet. Resmi rakam bu.”

Ayrıntılar geliyor…