Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün görev süresi uzatıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta BM Barış Gücü’nün görev süresini altı ay daha uzattı. Dışişleri, BM kararına tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) misyonunun görev süresini altı ay daha uzatarak, bir kez daha Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin terk edilmiş Maraş bölgesinin açılması adımlarını derhal geri çevirmesini talep etti. Oy birliği ile kabul edilen dünkü kararda, ‘adadaki gerilimi tetikleyebilecek ve barışçıl bir çözüm için beklentileri zayıflatabilecek herhangi bir tek taraflı eylemden’ kaçınılma çağrısı yapıldı.

Öte yandan BMGK kararında, ateşkes hatları boyunca askeri statükonun ihlal edilmesi konusundaki ciddi endişelerini dile getirdi. Her iki tarafın da tampon bölgeyi ihlal ettiğine ve bölgede yetkisiz inşaatlarda artış olduğuna dikkat çekilen kararda, tüm bunların Barış Gücü’nün bölgedeki görevini zorlaştırdığına vurgu yapıldı.

DIŞİŞLERİNDEN BM’YE TEPKİ 

Türk Dışişleri ise BMGK’nın Kıbrıs’taki BM Barış Gücü görevini uzatma kararına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “Kendi içinde tutarsızlıklarla dolu, gerçeklikten kopuk bu kararda maalesef Kıbrıs Türk halkının iradesi yine yok sayılmıştır. BMBG’nin görev süresinin uzatılmasında KKTC’nin (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) rızasının alınmaması BM’nin kendi kural ve ilkelerine aykırıdır. Bu durumun düzeltilmesini ve KKTC topraklarındaki varlığının sorgulanmaması için BMBG’nin KKTC makamlarıyla bir an evvel bir anlaşma yapmasını bekliyoruz” denildi

BM’nin en uzun süreli faaliyette bulunan barış gücü misyonlarından biri olan UNFICYP, 1964’ten bu yana adada görev yapıyor ve barış gücünün görev süresi her 6 ayda bir uzatılıyor.