Kerkük’te Türk bayrağı ile selam veren güvenlik yetkililerine soruşturma

Irak Türkmen Cephesi tarafından Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney’in katılımı ile Kerkük’ün Pirde (Altın Köprü) ilçesinde düzenlenen törende Türk bayrağı açılarak “Kerkük Türktür Türk kalacak” şeklinde slogan atan grubun içerisinde yer alan üç polis yetkilisi hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, 13 Temmuz günü Selahaddin ve Kerkük vilayetlerine çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Güney, Kerkük yolunda önce Salahaddin kentine bağlı, Amirli kasabası ile Kerkük’e bağlı Dakuk, Tuhurmatu ve Pirde (Altın Köprü) ilçeleri ile Beşir kasabalarını ziyaret etti.

Türk Büyükelçi’nin bölgedeki Türkmenler tarafından karşılanma biçimi tartışmalara neden oldu.

Irak İçişleri Bakanlığı, Pirde ilçesinde, Irak Türkmen Cephesi tarafından düzenlenen törende Türk bayrağı açılarak “Kerkük Türktür Türk kalacak” şeklinde slogan atan grup içerisinde yer alan polis yetkilileri hakkında soruşturma başlattı.

Rudaw televizyonun Kerkük Polis Müdürlüğü kaynaklarından aldığı bilgiye göre, polis amirleri Fatma Vahid Kalali, kontrol noktaları departmanı sorumlusu Taha Salahaddin ve Korye Polis Karakolu Müdürü Mustafa Nevzat, soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Kaynaklar, Türkmen Milletvekili Erşad Salihi ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin olaya müdahil olarak soruşturmayı sonlandırdığını aktardı.

Ancak Rûdaw’a konuşan güvenlik kaynakları, Irak İstihbarat Servisi’nin de Türkmen Cephesi taraftarı üç yetkili hakkında yeniden soruşturma başlattığını belirtti.

Rudaw-iznews