Kerkük’te Kürt ailenin evi ateşe verildi!

 Kerkük’ün Dakuk nahiyesinde bir Kürt aileye ait ev ateşe verildi, evin içerisindeki her şey küle döndü.

Dakuk’un Arab Koye köyünde ikamet eden Azime Şukur’un evi dün kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı. Evini o halde gören Azime Şukur, kısa bir süre önce evden çıktığını ve döndüğünde evini yanarken gördüğünü söyledi.

Azime Şukur’un oğlu Kawe Refet, evlerinin birileri tarafından kundaklandığını belirterek, “16 Ekim’den sonra birçok Kürt köyü terk etmek zorunda kaldı. Benle kardeşim de göçmen durumuna düştük ancak annem evinde kaldı ve köyü terk etmedi. Ölene kadar burada kalacağını söylemişti” dedi.

Annesinin Peşmerge’ye yardım etmesiyle bilindiğini söyleyen Kawe Refet, “Annemin bir dükkanı var ne zaman bir Peşmerge gelse onlara yardımcı olmuştur, ağırlamıştır. Bu yüzden annem tanınıyor. Yine bu yüzden ithal Araplar ona kin duyuyor. Dün saat 11.50 sıralarında evi yakıldı. Hiçbir şey kurtaramadık” diye konuştu.

Evini yanmış halde gören 74 yaşındaki Azime Şukur’un o anlardaki feryadını kızı çekti ve K24’e ulaştırdı.

Kawe Refet, yangın sonucu evde yaklaşık 20 bin dolarlık zarar meydana geldiğini söylüyor.Faxir Refet’in yakılan minibüsü

Anlatılanlara göre bu ilk kundaklama olayı değil. daha önce de Azime Şukur’un oğlu Faxir’e ait bir minibüs yakılmış. Faxir’in, 25 Eylül 2017’de gerçekleşen Kürdistan Bağımsızlık Referandumu sürecinde minibüsünü bayraklarla donatıp referanduma destek verdiği belirtildi.Kawe Refet, Kobani yazılı tabelanın önünde

2015 yılında halk tarafından Yeni Kobani olarak adlandırılan köy, 16 Ekim 2017 olayları sonrasına birçok Kürt ailenin göç etmesi üzerine ithal Araplarca dolduruldu.

16 Ekim olaylarından önce 75 Kürt ailenin yaşadığı köyde 40-50 dolayına Arap aile yaşıyordu. Şimdi ise köyde 4 Kürt aile ile 100 dolayında Arap aile kalıyor.