Kemal Kurkut’un Nevruz kutlamalarında öldürülmesiyle ilgili dava 14 Ocak tarihine ertelendi!

Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un 2017 yılında Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları sırasında öldürülmesiyle ilgili davanın yedinci duruşması bugün Diyarbakır 7.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Davada polis memuru Yakup Ş.”kasten adam öldürme”den tutuksuz yargılanıyor.

30 Mayıs’ta görülen altıncı celsede Ulusal Kriminal Büro’nun hazırladığı iki rapor arasındaki çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu’nun yeni bir rapor hazırlanması istenmişti.

Ulusal Kriminal Büro’nun ilk raporunda polisin Kurkut’u doğrudan ateş ile vurduğu yazılmıştı.

Hazırlanan ikinci raporda da yerden seken mermiyle vurulduğu öne sürülmüştü.

Mahkeme her iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu’nun yeni bir rapor hazırlamasını istedi ancak istenilen rapor daha gelmedi.

Avukat Mehmet Emin Aktar cezasızlığa vurgu yaptı. Bu tür davalarda hukuka uygun kararlar çıkmayınca toplumun adalete olan inancının sarsıldığını söyledi ve sanığın tutuklu yargılanmasını istedi.

Mahkeme heyeti, olayın üzerinden çok zaman geçtiği için sanığın delilleri karartma şartlarının olmadığını söyleyerek tutuklama talebini reddetti.

Davayı HDP vekilleri de izledi

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, açıklamadan sonra kısa bir açıklama yaptı ve yedinci duruşmanın da “oyalamayla geçtiğini” söyledi.

Kemalbay, “Kolluk kuvvetlerinin sivillere karşı işlediği suçların hep cezasızlıkla sonuçlandığına tanık olduk bu davada da aynı şeyi görüşüyoruz. Sanık yedi duruşmadır tutuksuz yargılanıyor. Elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor” dedi.Article share tools