Kemal Kılıçdaroğlu: IŞİD ile askerlerimizi muhatap kılmayı çok anlamlı bulmuyorum

Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeyine yaptığı operasyon ile ilgili açıklamada bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye ile IŞİD’i karşı karşıya getirmeyi ve sınırın 50-70 kilometresi IŞİD ile askerlerimizi muhatap kılmayı çok anlamlı bulmuyorum.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kuzey Suriye’ye yapılan operasyonile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Operasyon öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile kısa bir telefon konuşmasını yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Operasyona uçakların da destek verdiğini söyledi. Biz de Allah yardımcımız olsun diye karşılıklı temennide bulunduk” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin en kısa zamanda Suriye yönetimi ile temasa geçmesi gerektiğini savundu

“Türkiye, IŞİD’ın yarattığı bütün sorunları üstlenmek gibi bir pozisyona geldi, bu ciddi bir risk değil mi?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “IŞİD bizim açımızdan da ciddi bir örgüt. İslamiyeti kullanan, insanları öldüren, kafaları kesen vahşi bir örgüt. Türkiye’de uzantıları var. Uyuyan hücreler olduğu bir şekliyle dile getiriliyor.

TÜRKİYE İLE IŞİD’İ KARŞI KARŞIYA GETİRMEYİ MANTIKLI BULMUYORUM

Türkiye’nin sınırında olmayan bir terör örgütüyle mücadele etmesi eğer Suriye ile işbirliği olursa bir anlam ifade eder. Bu olmadığı takdirde askerlerimizin hayatını tehlikeye atarak bir mücadelenin yapılmasını anlamsız buluyorum. Orayı ABD zaten kontrol ediyor. Dolayısıyla Türkiye ile IŞİD’i karşı karşıya getirmeyi mantıklı bulmuyorum. Sınırın 50-70 kilometre ötesinde bir Işid ile askerlerimizi muhatap kılmayı çok anlamlı bulmuyorum” yanıtını verdi.