Kazimi Ankara’ya gidiyor: İki ülke arasında askeri koordinasyon kurulacak

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin önümüzdeki günlerde Ankara’yı ziyaret edeceği öğrenildi. Kazımi’nin Ankara temasları esnasında güvenlik konusu ve ikili ilişkilerin ele alınması bekleniyor.

Fetih Koalisyonu Dışilişliler Komisyonu üyesi Muhtar Mahmud, Başbakan Mustafa Kazımi’nin önümüzdeki günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gideceğini söyledi.

Muhtar Mahmud, “Kazımi Ankara ziyaretinde Türk yetkililerle iki ülke arasındaki önemli konuları görüşecek” dedi.

Basında yer alan haberlere göre Kazımi’ye ziyaretinde üst düzey bir heyet eşlik edecek.

Gündemde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki operasyonları, su meselesi, karşılıklı ekonomik ilişkiler ve Türkiye ile Irak arasında açılması tartışılan yeni sınır kapısı gibi kritik konular var.

Yine Iraklı basın kaynakları, bu kez heyette askeri yetkililerin de yer alacağını, iki ülke arasında ortak askeri koordinasyon merkezi kurulması konusunun gündeme geleceğini aktardı.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Eylül ortalarında Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı kabulü sırasında, Ankara’yı ziyaret için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davet mektubunu aldığını bildirmişti.