Kazakistan lideri Tokayev: Teröristlere uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdim

Yakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan ancak şiddet olaylarına dönüşen hükümet karşıtı protestoların yaşandığı Kazakistan’da Devlet Başkanı Kasım Comert Tokayev halka sesleniş konuşması yaptı.Ülkesindeki şiddet olayları sırasında ‘teröristlerin hala silah kullandığını ve mülke zarar verdiklerini’ kaydeden Tokayev, ‘teröristlerin bulunması ve gözaltına alınmaları için özel bir birim kurduğunu’ belirtti. Kazak lider ayrıca, ‘teröriste uyarı yapılmadan ateş açılmasına ilişkin emir verdiğini’ söyledi.

Rusya ve Belarus’un barış güçleri ülkeye vardı

Öte yandan ülkeye çağrılan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi Rusya ve Belarus’un barış güçlerinin ülkeye vardıkları belirtildi. Rusya’nın barış güçlerinin ülkeye transferi devam ediyor.Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kazakistan’daki şiddet olaylarını bastırmak için hükümetin çağrısı ile ülkeye gönderilecek barış güçlerinin transferinin sürdüğünü belirtti.Rus yetkililer, barış gücü olarak Kazakistan’a gönderilen hava indirme güçlerinden bir kısmının ülkedeki görevlerine başladıklarını de ekledi. 

MİR-24 televizyonu da Belarus hava indirme güçlerinin de Kazakistan’a vardıklarını aktardı. Belaruslu barış güçlerinin transferinin İl-76 tipi beş uçakla gerçekleştirildiği belirtildi.

KGAÖ barış güçleri, şiddet olaylarına dönüşen protestoların bastırılmasına yardım etmek adına, Kazakistan lideri Kasım Comert Tokayev’in isteği üstüne örgütün kolektif güvenlik anlaşmasının 4. maddesi doğrultusunda ülkeye gönderiliyor. Söz konusu madde, müttefik ülkelerden herhangi birine karşı saldırganlık gerçekleştirmesi durumunda, geri kalan tüm üyelerin bu ülkenin isteği doğrultusunda gereken yardımı göstermesi şartını içeriyor.

Rusya Dışişleri: Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkeleri, müttefiklerin yapması gerekeni yapıyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Kazakistan’in şu an yaşadığı sorunlarla başa çıkabileceğine inandıklarını söyledi. Kazakistan hükümetinin çağrısı ile ülkeye barış güçlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin Kazakistan’ı bu şekilde destekleyerek ‘müttefiklerin yapması gerekeni yaptıklarını’ kaydetti.Gruşko şunları söyledi: “Kazakistanlı müttefiklerimizin yaşanan sorunlarla başa çıkabileceğine eminiz. Rusya ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyeleri, müttefiklerin yapması gerekeni yaparak (Kazakistan’a) yardım eli uzattı.”Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), eski Sovyet ülkeleri Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan’ı içeriyor.

Kırgızistan parlamentosu, Kazakistan’a barış gücü gönderilmesini onayladı

Kırgızistan parlamentosu da ülkenin barış güçlerini Kazakistan’a göndermesine onay verdi. RİA Novosti haber ajansı, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi olarak Kazakistan’a barış güçlerini gönderme kararının Kırgız parlamentosunda oy çoğunluğu ile alındığını aktardı. Kırgızistan hükümet yetkilileri daha önce, parlamentonun onaylaması hâlinde Kazakistan’a 150 asker ve 19 teçhizat göndermeyi planladıklarını söylemişti.