Kavcıoğlu: Depremzedeler için düzenlenen kampanyaya “Merkez Bankası olarak 30 milyar TL bağışta bulunuyoruz”

Bazı TV kanalları ile radyoların ‘Türkiye Tek Yürek’ ortak yayınıyla depremzedeler için düzenlenen yardım kampanyasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın 30 milyar lira bağışta bulunduğunu açıkladı.

Telefonla yayına bağlanan Kavcıoğlu, AFAD ile ortak yürütülen çalışmalara değindikten sonra “Merkez Bankası olarak toplamda 30 milyar TL bağışta bulunuyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı haberine göre, kampanyaya en yüksek bağışı 30 milyar lirayla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yaparken, Ziraat Bankası 20 milyar lira, VakıfBank 12 milyar lira, Halkbank 7 milyar lira bağış sözü verdi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, sosyal medya hesabından “MB depreme 30 milyar TL bağışta bulundu. Kardan mı, para basarak mı, nasıl muhasebeleştirildiğini görünce anlayacağız. Kardan ise bu zaten kurumlar vergisi ödendikten sonra Hazineye transfer edilecek bir tutar” diye yazdı.

Erdoğan: Kabine toplantısında 136 milyon liralık yardım topladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yayına telefonla bağlanarak “Kabine toplantısında 136 milyon 589 liralık yardım topladık. Bizim katkımız da var. AFAD hesaplarına gelecek her kuruş depremzedelerimiz için kullanılacaktır. Tüm kamu bankalarının katılımda paylarının ne olacağını izleyeceğiz. İnşallah bugün rekor kıracak rakamla milletimiz yüce gönüllüğünü gösterecektir” dedi.