Kavala çağrısı yapan büyükelçiler Cumhuriyet Bayramı törenine çağrılmadı

4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararı uyarınca serbest bırakılması için ortak bir bildiri yayınlayan 10 ülkenin büyükelçileri bugün yapılan Cumhuriyet Bayramı tebrik törenine davet edilmedi. Büyükelçilere törene davet edilmeyeceklerinin önceden haber verildiği bildiriliyor.

Aralarında ABD, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin büyükeçilerinin bulunduğu 10 elçi, Kavala’nın serbest bırakılmasını talep etmiş ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 büyükelçinin Persona Non Grata (istenmeyen kişi) ilan edilmesi için Dışişleri Bakanlığı’na talimat verdiğini kaydetmişti. 

Karşılıklı gerilimi tırmanmasını takiben büyükelçiler ülkelerin içişlerine karışmamayı taahhüt eden Viyana Anlaşmasına bağlılıklarını teyit etmiş ve bunun üzerine gerginlik düşmüştü. Ancak büyükelçilerin bugün tebrik törenine davet edilmemesi dikkat çekici oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ankara Anıtkabir’de düzenlenen resmi törenin ardından, Cumhurbaşkanlığı’nda bayram tebriklerini kabul etti.

Kavala için çağrı yapan ABD Büyükelçisi David M. Satterfield, Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz, Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Kanada Büyükelçisi Jamal Khokhar, Hollanda Büyükelçisi Merjanne de Kwaasteniet, İsveç Büyükelçisi Staffan Herrström, Norveç Büyükelçisi Erling Skjonsberg, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton, Finlandiya Büyükelçisi Ari Maki ve Danimarka Büyükelçisi Danny Annan ise törene davet edilmedi.

Bu ülkeler, hiçbir seviyede tebrik töreninde temsil edilmedi. Bazı haber sitelerinde büyükelçilerin törene “Cumhurbaşkanlığı’nın tavrı” doğrultusunda çağrılmadığı öne sürüldü.