Katar: Kabil Havaalanında Afgan olmayanlar için uçuşlar yeniden başlıyor

Taliban’la Kabil Havaalanı’nın yeniden açılması ve işletilmesi konusunda görüşen Katar’dan kaynaklar, gelişmelerle ilgili bir dizi açıklama yaptı.

AFP’ye konuşan Katar’ın başkenti Doha’dan bir kaynak, Afgan olmayan ve içlerinde ABD vatandaşlarının da bulunduğu yaklaşık 200 kişinin Afganistan’ın başkenti Kabil’den uçakla ayrılmak üzere olduğunu söyledi. Bu, ABD’nin 30 Ağustos’ta tamamen çekilmesinden beri yabancılar için ilk havayoluyla çıkış olacak.Doha’daki kaynak “200’ünün hepsi ABD vatandaşı değil. Ama Kabil’den Doha’ya uçacaklar arasında ABD vatandaşları da var” dedi.Reuters’e konuşan Kabil Havaalanı’ndaki onarım çalışmalarıyla ilgili Katarlı bir kaynak da Kabil Havaalanı’nın işler hale gelmeye yüzde 90 oranında hazır olduğunu, ama yeniden açılmasının aşamalı gerçekleşeceğini belirtti.

Bir başka Katarlı kaynak ise Kabil’den bugün yapılacak uçuşun düzenli uçuş olduğunu, tahliye olmadığını, cuma günü de uçuş yapılacağını dile getirdi.Katar’ın Al Jazeera kanalında yayımlanan görüntülerde aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu ailelerin Kabil havaalanında bavullarla bekledikleri görüldü. Kanadalı bir yolcu, kanala yaptığı açıklamada, “Katarları çok takdir ediyoruz” dedi.