“Kasım ayında 30 kadın öldürüldü”

KCDP’nin hazırladığı rapora göre Kasım ayında 30 kadın cinayeti işlenirken 20 kadın da şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), kadın cinayetlerine ilişkin verileri derlediği “Kasım 2022 Raporunu” kamuoyu ile paylaştı.

“Bu ay 30 kadın cinayeti işlenmiş, 20 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur” denilen raporda şu ifadeler yer aldı:

“Öldürülen 30 kadından 9’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 21’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi.

21 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur.”

Grafik: KCDP

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

KSCDP’nin raporuna göre kadınların 19’u evinde, 4’ü sokakta, 1’İi işyerinde, 1’i  arazide, 1’i metrobüs durağında, 1’i kafede, 1’i bina önünde,1’i arabada öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.  Bu ay öldürülen kadınların %63’ü evlerinde öldürüldü.

Kasım ayında öldürülen 30 kadının 13’ü evli olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası akrabası, 1’i kardeşi, 2’si tanıdığı kişiler tarafından öldürülmüştür.

3 kadın cinayetinde failin yakınlığı belirlenememiştir. Bu ay kadınların %43’ü evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Kaynak: KCDP

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 18’i ateşli silahlarla, 8’i kesici aletlerle, 3’ü boğularak, 1’i yüksekten düşerek öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %60’ı ateşli silahla öldürüldü.

Kaynak: KCDP