Kars Belediyesi’nin tutuklu eş başkanı ve kronik akciğer hastası Şevin Alaca tekrar koronavirüse yakalandı

8 Ekim’de gözaltına alındıktan sonra yerine kayyum atanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca’nın, dört ay sonra ikinci defa defa koronavirüse yakalandığı açıklandı.

İki hafta önce Kars Cezaevi’nden Diyarbakır Kapalı Cezaevi’ne nakledilen Alaca’nın test sonucunun pozitif çıktığı bilgisi cuma günü ailesine bildirildi.

BBC Türkçe’ye konuşan Şevin Alaca’nın avukatı Şivan Cemil Özen, Adalet Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde dün gece müvekkili ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi:

“Tutuklanmadan önce Covid testi pozitif çıkmıştı, negatife döndükten sonra Şevin Hanım’ı tutukladılar. Diyarbakır’a naklettikten kısa bir süre sonra da test sonucu pozitif çıktı, on gün sonra yani pazartesi ikinci bir test daha test yapılacak. Birlikte nakledildiği iki arkadaşı da şu an karantinada tutuluyor.

“Ciğerlerinden dört defa ameliyat olan ve test sonucu iki defa pozitif çıkan müvekkilim ağır bir risk altındadır. Cuma günü test sonucu pozitif çıkınca Kars’taki avukat arkadaşlarımız tahliye edilmesi için savcılığa dilekçe verdiler ama ne yazık ki o günden beri bu girişimler sonuç vermedi. Oysa dün görüşe gittiğimde, cezaevinde koronavirüse yakalanan erkek bir tutuklunun tahliye edildiğini gördüm.”

Avukat Özen, 500 kapasiteli Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nin yeni açıldığını belirtti ve birçok cezaevinden buraya nakiller yapıldığını söyledi.Quote Message: Ablamın, 2,5 yaşından beri akciğer ve karaciğerinde kitleler var ve 18 yaşına kadar dört ameliyat oldu. Hatta bu hastalığından ötürü ve geçirdiği ameliyatlar nedeniyle tıp literatürüne de girdi. Ciğerlerinde hala duran kitleler var, sürekli kontrol altındaydı. Ağustos ayından sonra ikinci defa Covid-19 testi pozitif çıkıyor. Bu hastalığın en çok akciğerlere zarar verdiğini biliyoruz, kitleleri harekete geçirme riski çok fazla. Cezaevlerinde hasta tutsaklar meselesi zaten ciddi bir sorun ve şu an tek başına karantinada tutulan ablam için çok endişeliyiz. Gözümüzle görünceye kadar içimiz rahat etmeyecek. Ailesi olarak kapalı görüş talebinde bulunduk. Umarım kabul edilir. Ablam ve onun gibi riskli hastaların salgının arttığı bu dönemde cezaevinde tutulmaları hayati bir tehlike. from Şilan Alaca, ablasının sağlık durumuyla ilgili şu bilgileri aktardı: Şevin Alaca’nın kardeşi

Ablamın, 2,5 yaşından beri akciğer ve karaciğerinde kitleler var ve 18 yaşına kadar dört ameliyat oldu. Hatta bu hastalığından ötürü ve geçirdiği ameliyatlar nedeniyle tıp literatürüne de girdi. Ciğerlerinde hala duran kitleler var, sürekli kontrol altındaydı. Ağustos ayından sonra ikinci defa Covid-19 testi pozitif çıkıyor. Bu hastalığın en çok akciğerlere zarar verdiğini biliyoruz, kitleleri harekete geçirme riski çok fazla. Cezaevlerinde hasta tutsaklar meselesi zaten ciddi bir sorun ve şu an tek başına karantinada tutulan ablam için çok endişeliyiz. Gözümüzle görünceye kadar içimiz rahat etmeyecek. Ailesi olarak kapalı görüş talebinde bulunduk. Umarım kabul edilir. Ablam ve onun gibi riskli hastaların salgının arttığı bu dönemde cezaevinde tutulmaları hayati bir tehlike.