Kardeşini ararken yasa dışı yollarla Türkiye’ye gönderilen mülteci Yunanistan’a dava açtı

Atina hükümeti Yunanistan’a iltica eden mülteci ve göçmenleri Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye’ye gönderdiği iddiaları sebebiyle zor günler yaşıyor.

Yunan yetkililer bugüne kadar söz konusu iddiaları reddederken, son yaşanan hadise “göçmenlere yasa dışı yollarla” müdahale iddialarına kanıt niteliği taşıyor.

Bu durumun en çarpıcı örneklerinden biri yakın bir zamanda yeniden gündeme geldi.

Almanya’da sığınma hakkı olan Suriyeli bir göçmen, Yunanistan’da kayıp kardeşini ararken Yunan polisi tarafından zorla alıkonularak Türkiye’ye gönderildiğine dair Avrupa Birliği (AB) İnsan Hakları Komitesi’ne şikayette bulundu.

İngiliz medya kuruluşu The Guardian’a konuşan 26 yaşındaki Suriyeli göçmenin iddiasına göre, AB mülteci kanunlarına aykırı olarak bu duruma maruz kalan ve Yunan yetkililer tarafından Meriç Nehri üzerinden Türkiye’ye “zorla” gönderilen onlarca mülteci ve göçmen bulunuyor. Adı açıklanmayan Suriyeli göçmen bu durumun uzun senelerdir saklandığı ve Yunanistan’da yaşanan hukuksuzluğun üzerine gidilmediği görüşünde.

“Ellerimden belgelerim alındı gece yarısı Türkiye’ye sınır dışı edildim”

İddiaya göre söz konusu Suriyeli göçmen 2013’te Almanya’dan sığınma hakkı kazandı ve bu ülkede yaşamaya başladı. Ancak 2016 sonbaharında 11 yaşındaki kardeşinin Yunanistan’a iltica ettiğini öğrenmesi üzerine uçakla önce Atina’ya sonra da ülkenin kuzey doğusunda Türkiye-Yunanistan sınırı olan Meriç Nehri bölgesine gitti.

Suriyeli göçmen, 11 yaşındaki kardeşinin en son görüldüğü kasabada karşılaştığı herkese kardeşinin fotoğrafını göstermek suretiyle arama çalışmalarına başladı.

Ancak 3 Yunan polis Suriyeli göçmeni hiçbir gerekçe göstermeden gözaltına alarak bir toplama kampına götürdü. Suriyeli mültecinin tüm evraklarına el konuldu, çırılçıplak soyularak üzeri arandı ve 50 kişiyle birlikte küçük bir nezarethaneya alındı. Suriyeli mültecinin iddiasına göre nezarethanede Almanca konuşan görevliler de vardı.

Daha sonra yaklaşık 50 kişilik olan mülteci grubu aynı günün gecesi zorla küçük botlara konularak Meriç Nehri üzerinden Türkiye’ye gönderildi. Saatler sonra mülteci grubu Türk askerleri tarafından nehrin diğer tarafında karşılandı.