Karamollaoğlu’ndan ABD’nin ‘İran’ kararına karşı bölge ülkelere çağrı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İran Devrim Muhafızları’nı ‘terör örgütü’ listesine alan ABD’nin kararına karşı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve bölge ülkelerine bu kararın tanınmaması için çağrıda bulundu.

ABD’nin İran Devrim Muhafızları kararınını değerlendiren Karamollaoğlu, bu kararla Büyük Ortadoğu Projesi’nin hala işlediğini vurguladı.

Saadet Lideri Karamollaoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“ABD’nin İran Devrim Muhafızları’nın terör örgütü ilan etmesi Büyük Ortadoğu Projesi’nin hala işlediğini gösteren, kesinlikle kabul edilemez bir adımdır. Bu karar son derece tehlikelidir. Bölge ve dünya barışı için çok açık bir tehdittir. İslam İşbirliği Teşkilatı ve bölge ülkeleri bu kararın tanınmadığını ilan etmeli ve İran ile dayanışma içinde olduklarını ortaya koymalıdırlar. Trump’ın bu kararının İsrail tarafından da açıkça desteklenmesi, hem ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması, hem de işgal altındaki Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğuna dair uluslararası hukuka tamamen aykırı açıklamanın ardından gelmesi de düşünülmesi gereken bir durumdur.”
Trump’ın bu kararının İsrail tarafından da açıkça desteklenmesi, hem ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması, hem de işgal altındaki Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğuna dair uluslararası hukuka tamamen aykırı açıklamanın ardından gelmesi de düşünülmesi gereken bir durumdur.