Kaplan’dan ‘darbe hazırlığı’ iddiası: Garip bir hareketlilik var

Sabah yazarı Hilal Kaplan, “Bu ve benzeri tüm işaretler, bana geçirdiğimiz kışı ve unutmadığımız ayazları anımsatıyor” dedi

Sabah yazarı Hilal Kaplan, orman yangınlarıyla müdahalede hükümetin hazırsızlıklığının ortaya çıkmasının ardından kamuoyunun oluşturduğu ‘Türkiye’ye yardım et’ kampanyasını örnek göstererek ülkede darbe hazırlığı olduğunu ileri sürdü.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini önceden yazdığını iddia eden Kaplan “Garip bir hareketlilik var, benden söylemesi… Gelmekte olan darbe girişimini tahmin ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız” dedi.

Sabah yazarı Hilal Kaplan, bugünkü köşe yazısında darbe hazırlığı olduğunu iddia etti.

Kaplan yazısında, “CFR analisti Cook’un, Türkiye’deki geniş çaplı orman yangınları çıkmadan üç gün evvel, Foreign Policy’de “Erdoğan rejimindeki çatlaklar büyüyor” başlığıyla çıkan makalesi dikkat çekici. Makaleyi özetleyen, FP resmi hesabından da paylaştıkları cümle şöyle:

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye genelinde kontrol kurma ve sürdürme kapasitesi zarara uğramış görünüyor. Bu da büyük çaplı protestolar, artan şiddet ve devletin zirvesindeki siyasi mücadeleler olasılığını artırıyor.’

yazıda, daha önce örneğin Gezi döneminde Economist dergisinin, Erdoğan’ı şehit edilen Padişah III. Selim’e benzettiği kapağından da hatırlayacağınız bir ‘Erdoğan gidiyor’ coşkusu barındırıyor.” ifadesini kullandı.

Kaplan şunları kaydetti:

“Sosyal medyadaki gayri milli hesapların FETÖ’yü açıktan savunma telaşı, AK Parti’ye yakın herkesi açık açık infaz edeceklerini söylemelerine varan cüretleri, “Türkiye’ye yardım et” kampanyasındaki troll ağının yurt dışından beslenmiş oluşu… Bu ve benzeri tüm işaretler, bana geçirdiğimiz kışı ve unutmadığımız ayazları anımsatıyor.

Darbe olasılığını, 15 Temmuz’dan dört ay önce yazdığımda da paranoyaklıkla suçlandığım için yine aynı numarayı uygulayacaklardır. Ama garip bir hareketlilik var, benden söylemesi… Gelmekte olan darbe girişimini tahmin ettiğim yazımın başlığı ile bitirelim: Biz hazırız.”