Kanada’ya uçan THY personeli iltica ediyor

Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yapan Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağı pistten çıktı. Ekipler, olay yerinde çalışmalarını sürdürdü. Havalimanı uçuş trafiğine açıldı. ( Onur Çoban - Anadolu Ajansı )

HAVA-SEN Başkanı Seçim Seçkin Koçak, Kanada’ya iltica eden THY personeli hakkında konuştu.

Kanada’ya uçan THY uçaklarının kabin ekiplerinden bazılarının, kimlik ve pasaportlarını otel odasında bırakarak bu ülkeye iltica başvurusunda bulundu. Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) Başkanı Seçim Seçkin Koçak, iltica hakkında konuştu. Yapılan iltica başvurularının yaşam koşulları etkisiyle yapıldığını belirten Koçak, havayolu çalışanlarının da Z kuşağı ile aynı kaygıları taşıdıklarını da kaydetti.

‘KURTULUŞ OLARAK GÖRÜYOR OLABİLİRLER’

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre; Türkiye’nin kırılganlığının ve belirsizliklerinin fazla olduğunun düşünüldüğünü dile getiren Koçak, “Sosyal yaşam gibi pek çok etken var. Havacılık çalışanlarının bütün ülkeleri görmesi de bunu etkiliyor. Orada insanlarla tanışıyorlar. Sıkışmışlıktan kurtuluş olarak görüyor olabilirler” diye konuştu.

THY personelinin iltica dışında ücretsiz izin alarak ABD’de şoförlük, kasiyerlik ve garsonluk gibi işler yaptığı da ifade ediliyor. HAVA-SEN Başkanı Seçim Seçkin Koçak, “Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği alan veya ücretsiz izne çıkan kaptanlar dâhil birçok personel bunu yaptı. Vizeleri olan ülkelerde bunu değerlendirip gidip oralarda çalıştılar” dedi.