Kanada Başbakanı Trudeau: Ülkenin dört bir yanındaki Müslümanlar, yanınızda olduğumuzu bilin

Kanada’da dün Müslüman bir aileden 4 kişinin kamyonla ezilerek öldürüldüğü saldırının ardından Başbakan Trudeau, Müslüman vatandaşlarla dayanışma mesajı verdi.

Kanada’nın London kentinde Müslüman bir ailenin üzerlerine araç sürülerek öldürülmesine tepkiler büyüyor.

Başta Kanada Başbakanı Justin Trudeau olmak üzere ülkenin önde gelen siyasetçileri, olayı kınayan açıklamalarda bulundu.

Trudeau, saldırının ülke gündemine oturmasının ardından sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, haberi duyduğunda dehşete düştüğünü ifade etti.

London’dan gelen haberlerin kendisini dehşete düşürdüğünü belirten Trudeau, şunları kaydetti: “Bu nefret eylemiyle terörize edilenlerin sevdikleri için buradayız. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan çocuk için de buradayız. Kalbimiz sizinle ve iyileşirken aklımızda olacaksınız. London’daki Müslüman cemaati ve ülkenin dört bir yanındaki Müslümanlar, yanınızda olduğumuzu bilin. İslamofobinin toplumumuzda yeri yoktur. Bu nefret sinsidir, alçakçadır ve durması gerekir.’’

Muhalif lider: Böyle bir İslamofobik terör eyleminin Kanada’da yeri yok

Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin lideri Erin O’Toole da olayı terör saldırısı olarak nitelendirdi.

O’Toole, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir ailenin Müslüman inançları nedeniyle öldürülmesi korkunç ve yürek parçalayıcı. Bu tür aşağılık ve aşırı nefret kınanmalıdır. Böyle bir İslamofobik terör eyleminin Kanada’da yeri yoktur. Müslüman toplumun yanındayız” ifadelerini kullandı.