Kamu kurumlarında mesai saatleri 10.00-16.00 olarak değiştirildi

Koronavirüs salgınıyla mücadele için alınan yeni önlemler kapsamında kamuda mesai saatlerine yönelik düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek yöntemlerin uygulanmasının önünü açıldı.

Genelgeye göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) hariç, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadar olan süre içerisinde hamile olanlar, süt izni kullananlar ile engelli çalışanlar idari izinli sayılacak.

Ayrıca MİT ve Sağlık Bakanlığı hariç, yönetici pozisyonu dışındaki 60 yaş ve üzerinde olanlar, kronik hastalığı bulunanlar ve 10 yaş ve altı çocuğu olan kadınlar da idari izinli sayılacak gruba dahil edildi.

Genelgeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatleri, merkezde Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından, bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan tarafından, diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici, illerde valiler tarafından 10.00-16.00 olarak belirlenecek.