Joe Biden: Kürtler IŞİD’le mücadelede büyük bedeller ödedi!

Eski ABD Başkan Yardımcısı ve Demokratların başkan adaylığındaki en güçlü adayı Joe Biden, Kürtlerin IŞİD’le mücadelede büyük bedeller ödediğini vurgulayarak, ABD’nin Kürtlere sırt çevrimemesi gerektiğini söyledi.

Biden, seçim kampanyası kapsamında Kuzey Carolina’da yaptığı konuşmada, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürülmesi olayına değindi ve terör tehdidinin ortadan kalkmadığına işaret etti.

“Amerika Kürtlere sırtını dönmemeli çünkü terörle mücadelede binlerce kurban verdiler. Bundan dolayı da Amerika Kürtlere borçludur” diyen Biden, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptıkları o büyük iş nedeniyle ordumuzun cesaret ve kahramanlığı ile Delta Gücü’nün gözüpekliğinden söz etmek istiyorum. Hepimiz askerlerimize borçluyuz ve ordumuzun dünyadaki en iyi ve en güçlü ordu olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

Bağdadi’nin ölümünün herkes için güzel bir haber olduğunu biliyorum ancak bir noktaya daha dikkat çekmek isterim: Bağdadi’den sonra da Amerika ve müttefiklerimize yönelik tehdit sürüyor. Bu yüzden baskımızı artırmalıyız.

Müttefiklerimizden, özellikle de bu katliamın son bulması için 10 bin kurban veren Kürtlerden uzaklaşmamalıyız. Onlara borçluyuz ve verdiğimiz sözleri yerine getirmeliyiz.”