Japonya Başbakanı Şinzo Abe: ”Kim Jong ile görüşmeye hazırım”

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yüz yüze görüşmeye hazır olduğunu, bunun için fırsatları değerlendireceğini ifade etti.

Abe, Japon parlamentosu Diet’in açılışında yaptığı konuşmada, “Başkan Kim Jong Un ile herhangi bir ön koşul olmadan yüzleşmeye kararlıyım” ifadesini kullandı.

Daha önce Kim ile görüşmek için nükleer silahsızlanma ve Kuzey Kore’nin 1970’li ve 1980’li yıllarda kaçırdığı Japon vatandaşları konularında ilerleme sağlanmasını ön koşul olarak öne süren Abe, Kim ile koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu, bunun için fırsatları değerlendireceğini belirtti.

Abe, Kuzey Kore’nin önceki gün yeni bir balistik füze denemesiyle ilgili olarak da “Halkımızın güvenliğini korumak üzere ABD ve uluslararası toplum ile yakın iş birliği içinde olacağız” açıklamasını yaptı.

Japon Başbakanı, konuşmasında, geçmişten farklı olarak Güney Kore’yi, Kuzey Kore’den kaynaklanan nükleer ve füze tehdidine karşı iş birliği yapacağı ülkeler arasında saymaması dikkati çekti.

Güney Kore’nin Japonya’dan İkinci Dünya Savaşı ve öncesindeki işgal ve sömürge dönemiyle ilgili, anlaşmalarla ödenmiş olanlar dışındaki tazminat taleplerine son vermesi gerektiğinin vurgulayan Abe, “Güney Kore önemli bir komşuyuz. Seul yönetimine iki ülke arasında uluslararası hukuk çerçevesinde verilen sözleri tutması çağrısı yapıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SORUNLAR

Japonya’nın 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası’ndaki sömürge yönetimi döneminde zorla ve ücretsiz olarak çalıştırıldıkları işçilerin ve yakınlarının Güney Kore’de açtığı davalarda çok sayıda Japon şirketi tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Kuzey Kore’nin 1970 ve 1980’lerde kaçırdığını iddia ettiği Japon vatandaşlar, iki ülke ilişkilerini geçmişten bu yana en fazla etkileyen konulardan birisi. Japonya, vatandaşlarının Kuzey Kore ajanları tarafından kaçırılarak alıkonulduğuna inanıyor. Pyongyang yönetiminin bu kişileri, Kuzey Koreli istihbaratçılara Japonca öğretmeleri ve onları casusluk için eğitmeleri için kullandığı iddia ediliyor.