İzmir’de deprem: Can kaybı 28’e yükseldi

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıkları olan depremden en fazla etkilenen İzmir'in Bayraklı ilçesinde 9 binada ekipler çalışma yaptı. Depremde yıkılan Rıza Bey apartmanındaki arama kurtarma çalışmaları devam etti. ( Halil Fidan - Anadolu Ajansı )

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir depreminde 28 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “25’i yoğun bakımda, 381 kişi halen tedavi görüyor. 4 ameliyat daha başarıyla sonuçlandı” bilgisini paylaştı.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen ve birçok kentte hissedilen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası kentte arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “504 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım ekipleri, UMKE timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle İzmir’de görev başındayız” dedi.

Can kayıpları ve tedavi gören depremzedelerle ilgili bilgi veren Koca, “28 can kaybımız var. 25’i yoğun bakımda, 381 kişi halen tedavi görüyor. 4 ameliyat daha başarıyla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, deprem sonrasında, 35’inin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere toplam 489 artçı sarsıntının yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 9’unda çalışmaların tamamlandığı, 8 binada çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

SAAT 8.31’DE 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ

AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 08.31’de Ege Denizi’nde, Seferihisar ilçesinin 17,25 kilometre açığında 5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 7,33 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.

2 KİŞİ YAKLAŞIK 9 SAAT SONRA ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILDI

Bayraklı 258 Sokak’taki binanın enkazından 28 yaşındaki bir kişi yaralı olarak kurtarıldı.

İzmir açıklarında meydana gelen deprem nedeniyle enkaz altında kalan 2 kişi daha yaklaşık 9 saat sonra kurtarıldı.

DEPREM İSTANBUL VE TRAKYA’DA DA HİSSEDİLDİ

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Deprem İstanbul’da da hissedilmiştir. İstanbul’da deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk şu ana kadar bildirilmemiştir. Başta İzmir olmak üzere, deprem hissedilen tüm il ve ilçelerimize geçmiş olsun” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da paylaşımında, “Ege ve Marmara Bölgelerinde hissedilen depremde hiçbir vatandaşımızın zarar görmemiş olmasını temenni ediyor, etkilenen yerlerdeki vatandaşlarımızla geçmiş olsun dileklerimi paylaşıyorum” değerlendirmesini yaptı.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da depremi hisseden vatandaşlar kısa süreli panik yaşandı.