İYİ Parti’den Kılıçdaroğlu’na destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı. ( Raşit Aydoğan - Anadolu Ajansı )

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Kılıçdaroğlu’nun “Söz veriyorum o Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem Kılıçdaroğlu demesinler” yönündeki sözlerine destek vererek “Kandil başka bir yer, Suriye’nin kuzeyi başka bir yer” ifadelerini kullandı.

Dervişoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı, AK Parti’nin, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra iktidara geldiğini anımsatarak, bu 20 yıllık iktidar sürecinin, ekonomiden hukuka, dış politikadan milli güvenliğe kadar pek çok alanda çeşitli sorunlara neden olduğunu belirtti:

“Erdoğan, Türkiye’yi Suriye iç savaşının içine sürüklemiştir”

Dervişoğlu’nun açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

“Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının en başarısız olduğu alanlardan birisi, şüphesiz dış politika olmuştur. Ortadoğu’da aktif denge ve tarafsızlık politikası ile şekillen Türk dış politikası hızla terk edilmiş, Türkiye Ortadoğu’daki savaşların tarafın haline getirilmiştir.

Ağustos 2011’de Sayın Erdoğan ‘Suriye meselesi bizim iç meselemizdir’ diyerek, Türkiye’yi Suriye iç savaşının içine sürüklemiştir. Ak Partinin İhvancı ve hayalperest dış politikası neticesinde, Suriye iç savaş sürecinden – Suriye’den sonra en çok zarar gören ülke Türkiye olmuştur.

Sayın Erdoğan Şam’da Cuma namazı kılacağım diye yola çıkmış, kendisi Şam’a gidememiş ancak Suriye’nin büyük bir kısmı Türkiye’ye gelmiştir. Ak Parti’nin yanlış dış politikası sonucunda Türkiye dünyada en fazla sığınmacı barındıran ülke konumuna gelmiştir.”

“Kılıçdaroğlu Türkiye’nin yapması icap eden bir şeye işaret etmiş”

 (Kılıçdaroğlu’nun Kandil’e yönelik açıklamasını) Yerinde buluyorum. Kandil, uzunca bir zamandan beri konuşuluyor, Türkiye’nin gündeminde. Terör örgütünün merkezi konumunda. Dolayısıyla Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da Türkiye’nin yapması icap eden bir şeye işaret etmiş.

Türkiye’nin milli varlığına kasteden bir terör merkezinin elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından önemsenmesi ve gereğinin yerine getirilmesi lazım. Bunu sadece Kılıçdaroğlu da söylemedi. Bu zamana kadar hemen hemen herkes söyledi ama bazı zamanlar Kandil, özellikle açılım sürecinde müzakerelerin merkezi durumuna taşındı.

Bu hükümet tarafından oraya kimi zaman kuryeler, aracılar, haberciler gönderildi. O alanda yaşanmış aymazlıkların sonucudur şu anki yaşananlar. O sebeple konuşmamın başında neyi unutmayacağımızı, neyi unutturmayacağımızı söyledim. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da unutmamış olmasından büyük bir memnuniyet duydum”

“Kandil başka bir yer, Suriye’nin kuzeyi başka bir yer”

Basın toplantısında bir gazetecinin, Kılıçdaroğlu’nun, “Tezkereye ‘hayır’ deyip sonra Kandil’i bombalama vaadinde bulunmasının çelişkili olduğu söyleniyor” demesi üzerine Dervişoğlu, “Bu Sayın Kılıçdaroğlu’nun ya da bir CHP sözcüsünün cevaplaması icap eden bir soru. Ayrıca kapsamlı bir çelişki de görmüyorum. Kandil başka bir yer, Suriye’nin kuzeyi başka bir yer” değerlendirmesini yaptı.

 Ne olmuştu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün Yozgat’taki temasları kapsamında muhtarlar ve çiftçilerle sabah kahvaltısında buluşmuş ve  “Bu topraklarda hiçbir zaman yabancı asker postalı istemiyorum. Söz veriyorum o Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem Kılıçdaroğlu demesinler” ifadelerini kullanmıştı.