İYİ Parti fezlekeler konusunda temkinli: İçeriğe göre karar verilecek

İYİ Parti’nin HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıkları konusunda henüz karar açıklamış deği. Parti sözcüleri farklı tonlarda açıklamalar yapsa da, İyi Parti’nin “karar vermeden önce fezlekelerin içeriğini inceleyeceği” belirtiliyor.

HDP’li 56 milletvekili hakkında TBMM’de bulunan 955 fezlekenin iktidar tarafından gündeme getirilmesinin ardından başlayan tartışmalar sürüyor. Cumhur İttifakı, fezlekelerle özellikle İYİ Parti’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. İyi Parti tabanına “HDP’yle yan yana” propagandası yapmayı ve muhalefette “ayrılık” doğurabilmeyi isteyen AKP-MHP iktidarının bu oyununun İYİ Parti de farkında.

“ERKEN AÇIKLAMA” ELEŞTİRİSİ

Cumhuriyet’in haberine göre, İYİ Parti yönetimi fezlekeler konusunda “kırmızı çizgisinin terörle mücadele olduğunu”n altını çiziyor, ancak geçtiğimiz hafta Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun “Evet oyu vereceğiz” sözlerini ise doğru bulmuyor. Ağıralioğlu’nun sözleri “erken” olarak yorumlanırken, parti içinde pek çok ismin Ağıralioğlu’na destek verdiği söyleniyor. Stratejik olarak hem iktidarın amacına hizmet etmeyecek hem de tabanının taleplerine uygun bir formül arayan İYİ Parti’nin dosya bazlı bir karar alması bekleniyor. “Fezlekelerin içerikleri üzerinde dikkatli adım atmanın parti üzerine iktidar kanadından gelecek baskılara da set çekebileceği” düşünülüyor.

HUKUKÇULAR İNCELEYECEK

İyi Parti’nin yaklaşımı Selda Güneysu’nun haberinde şöyle özetleniyor: “HDP’li milletvekillerinin ‘terör örgütlerine verdiği destek, fezlekelerde somut bir şekilde ortaya konmuşsa, İYİ Parti’nin bu konudaki tutumu da nettir. İYİ Parti gibi bir parti teröre destek verenlerle asla yan yana gelmez. Ancak burada düşündüren şey şu: HDP’li milletvekilleri hakkındaki fezlekeler üzerinden iktidar muhalefeti de kıskaca alabilir mi? İktidar kanadı, bu fezlekeleri muhalefet üzerinde ‘Demokles’in kılıcı’ gibi sallandırmak istiyor. Bize ‘turnusol kâğıdını’ gösteriyor. Bu nedenle hukukçularımızın hazırlanan fezlekeleri dikkatli incelemesinde yarar var. Yetkili organlarımızda da tartışılır.”

SEKÜLER MİLLİYETÇİLER ENDİŞELİ

HDP ile mesafeli durmaya çalışan İYİ Parti, Cumhur İttifakı ile birlikte görünmemeye de çaba gösterecek. Haberde, HDP üzerinden İYİ Parti’ye gelen eleştirilerin ise “HDP üzerinden İYİ Parti’nin iktidar kanadına yakınlaştığı şeklindeki söylemlerin de ‘bilinçli bir şekilde siyasete yeni bir yön vermek istenmesinden kaynaklı olabileceği’” ifade ediliyor. İYİ Parti, olası “evet” oyunun “İYİ Parti Cumhur İttifakı’na yakınlaştı” gibi bir algı yaratmasından da endişe ediyor. Bu algının partinin hitap ettiği “seküler milliyetçi tabanda rahatsızlık yaratabileceği” de vurgulanıyor.