İtalya’da coronavirüs nedeniyle acil durum ilan edildi

 İtalya hükümeti koronavirüs nedeniyle ülkede altı ay acil durum ilan etti ve hastalıkla mücadele için ilk aşamada beş milyon euro fon ayırdı.

İtalya’nın başkent Roma’da iki Çinli turistte koronavirüs tespit edilmesi üzerine hükümet altı ay acil durum ilan etti.

Roma’nın saygın sanat okullarından Santa Cecilia Konservatuarı da, Uzak Doğulu bütün öğrencilerin derslerini askıya aldı. Tartışma yaratan kararla ilgili olarak bugün La Repubblica gazetesine konuşan Konservatuar Müdürü Roberto Giuliani, ırkçılık suçlamalarını reddetti.

Başkent Roma’da iki Çinli turistte coronavirüs tespit edildiği Perşembe akşamı Başbakan Giuseppe Conte ve Sağlık Bakanı tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. 6 binden fazla yolcu taşıyan cruise gemisi Costa Smeralda da, bir Çinli turistin coronavirüs taşıdığı şüphesi nedeniyle dün gün boyu limanda bekletildi. Yolcuların tüm gün mahsur kaldığı gemide yapılan testler akşam saatlerinde, şüpheli vakanın coronavirüs değil “basit bir grip” (A H1N1) olduğunu ortaya çıkardı.

Başbakan Giuseppe Conte, ülkedeki ilk coronavirüs vakalarını doğruladığı basın toplantısında İtalya-Çin arası uçuşların durdurulduğunu da açıkladı.

İtalya ulusal istatistik kurumunun verilerine göre ülkede 300 bine yakın Çinli yaşıyor, 50 bin Çin şirketi bulunuyor. İtalya aynı zamanda en fazla Çinli turist çeken Avrupa ülkesi.

Korona virüsünden şu ana kadar dünya genelinde 213 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 8100 kişide de virüs tespit edildi.