İstanbul’daki Newroz’da konuşan Buldan: 14 Mayıs sonrası hepimizindir

İstanbul Yenikapı’daki Newroz kutlamalarında konuşan HDP lideri Buldan, “Bu meydanı dolduranlar şunu bilsin ki demokrasi meydanlarda yazılır. Barış meydanlarda ilan edilir. Ama barışı da adaleti de özgürlüğü de bizler 14 Mayıs tarihinde sandıklarda ilan edeceğiz” dedi.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) öncülüğündeki İstanbul Newroz’u, Yenikapı Meydanı’nda düzenlendi.
Kutlamalara, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi de katıldı.
Yenikapı'da Nevruz kutlamaları - Sputnik Türkiye, 1920, 19.03.2023
Kalabalığa seslenen Buldan, “14 Mayıs tarihi bizler açısından önemli bir fırsattır. Aynı zaman da bir milat olacaktır ve AKP-MHP’nin bu seçimlerde Türkiye halklarının ne kadar büyük olduğunu Kürtlerin ne kadar iradeli olduğunu, kadınların, gençlerin bu ülkeyi değiştirme ve dönüştürme yemeğinin nasıl ortaya çıkacağını göstereceği bir tarihtir 14 Mayıs. Bu meydanı dolduranlar şunu bilsin ki demokrasi meydanlarda yazılır. Barış meydanlarda ilan edilir. Ama barışı da adaleti de özgürlüğü de bizler 14 Mayıs tarihinde sandıklarda ilan edeceğiz” dedi.
Bu yılki Newroz’un deprem nedeniyle bayram olarak kutlanmadığını belirten Buldan, “Bu iki ay içinde çok sıkı çalışacağız, gelecek bizimdir, 14 Mayıs sonrası hepimizindir” ifadelerini kullandı.

3 kişi gözaltına alındı

Öte yandan Duvar’ın HDP İstanbul İl Teşkilatı’ndan aktardığına göre arama noktalarında üç kişi gözaltına alındı. Yine arama noktalarında polis ile Newroz’a gelenler arasında bayrak ve flama engeli nedeniyle tartışmalar yaşandı.