İstanbul’da Kürtçe kurs için tarih belli oldu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şubat ayında iki Kürtçe dil kursu açacağı belirtildi.

Hakkı Savunanlar Platformu Başkanı İlyas Buzgan ve beraberindeki Kürtçe eğitmenler, İBB’den yetkililerle bir araya gelerek, Kürtçe kurslarının açılması konusunda görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Buzgan, İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere 2020 Şubat ayında iki Kürtçe kursunun açılacağını kaydetti.

Görüşme talebinin İBB’den geldiğini ifade eden Buzgan şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bizi davet ettiler, kurs için görüşlerimizi aldılar. Bizi davet eden İBB yetkililerinden İstanbul’da en az 11 ilçede Kürtçe dil kurslarının açılmasını önerdik. Onlar bize ilk başlarda İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında birer Kürtçe kursu açacaklarını söylediler. Dolaysıyla belediye ilk adımı 2 kursla 2020’nin Şubat ayında atacak. Tabi yetersiz bunlar. Eğer biz talep miktarını arttırırsak önümüzdeki dönemlerde kursların sayısını artıracaklarını düşüyorum.”

Belediye yetkililerinin kendilerinden teknik bilgi istediklerini ifade eden Buzgan, “Biz 5 Kürtçe eğitmenle teknik bir değerlendirme yaptık. Müfredat istediler bizden. Hazırladığımız müfredatı dosya şeklinde bugün belediye yetkililerine göndereceğiz. Bunların içerisinde ders kitapları da var. Ders kitaplarını Artuklu Üniversitesi’nden temin ettik. Böylelikle Şubat ayında 2 kurs açmış olacaklar” dedi.

Kürtçe’nin Zazaki lehçesi için de kurs talebinde bulunduklarını belirten Buzgan, “Daha önce belediye yetkilileriyle yaptığımız görüşmede Zazaki kursu için ‘olur’ demişlerdi. Daha sonra listeden çıkardılar. Önümüzdeki günlerde Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Canan Kaftancıoğlu ile hem Zazaki kursunun açılması hem de Kurmanci kurs sayısının arttırılması talebimizi yenilemek için bu konuyu değerlendirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran İstanbul seçimleri öncesi “Kürtçeye talep olursa kesinlikle kurs açacağız” demişti.

KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMIŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mayıs ayında anadilin vazgeçilmez bir hak olduğunu ifade etmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Kürtçe için yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini söylemişti.

Yine ağustos ayında Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarıyla bir araya gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu, İSMEK’te Kürtçe dil kurslarının açılacağını söylemiş, Kürt dili mezunlarını orada istihdam edeceklerini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu, ayrıca “Kürt edebiyatı vardır. Kürtçe kadim bir dil. Kürtler dün ortaya çıkmış değil. Tarihsel derinliği olan bir kültürü vardır. Kürt edebiyatının, sinemasının, sanatının ve resminin olması lazım. Olacaktır zaten. Bunu ne engellemeye ne de ötelemeye kimsenin gücü yetmez. CHP olarak yerel yönetimlerde bu hizmeti vermek istiyoruz. Örneğin Kürtçe dil kurslarının yanı sıra Türkçe bilmeyen yaşlılara Kürtçe bilen sağlık personeli ile hizmet verebilecek bir çalışma yapacağız” demişti.