İstanbul’da kayyumu protesto eden 16 kişi gözaltına alındı

İstanbul Kadıköy’de; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın Pazartesi günü görevden alınmalarını ve yerlerine kayyım atanmasını protesto eden gruba polis müdahale etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 16 kişinin gözaltına alındığını, müdahale sırasında 3 güvenlik görevlisinin de yaralandığını açıkladı.

İstanbul'da gözaltına alınan bir gösterici
İstanbul’da gözaltına alınan bir gösterici-AFP

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) göre açıklamada, “Saat 20.00 sıralarında Kadıköy Bahariye Caddesi Süreyya Operası önünde yasaya aykırı şekilde toplanan gruba yaptıkları eylemin yasal olmadığı ve dağılmaları yönünde defalarca anons yapıldığı” belirtildi.

İstanbul'da gözaltına alınan bir gösterici
İstanbul’da gözaltına alınan bir gösterici-AFP

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

“Gruptaki göstericilerin direnmeleri ve dağılmamaları üzerine görevlilerimizce müdahale edilmiştir. Kaçan göstericilerin yol kenarlarındaki çöp tenekelerini devirmeleri sonrasında bir esnafın tepki göstermesi üzerine, esnaf vatandaş göstericiler tarafından 3 yerinden bıçaklanmak suretiyle hayati tehlike arz edecek şekilde yaralanmıştır…

“Bıçaklama olayının faili olan şüphelileri yakalama çalışmaları devam etmektedir.”

İstanbul'da protestolara müdahale eden güvenlik güçleri
İstanbul’da protestolara müdahale eden güvenlik güçleri-EPA

Diyarbakır, Mardin ve Van’da gösterilere polis müdahalesi

İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi’ne de Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in başkan vekili olarak görevlendirildiklerini açıklamıştı.

Karar Salı günü üç ilde de protesto edildi, polis gösterilere müdahale etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) sabah Diyarbakır’a tüm giriş çıkışların durdurulduğunu duyurdu.

BBC Türkçe‘ye konuşan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Diyarbakır’daki kayyım protestosu sırasında bacağına aldığı cop darbesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Feleknas Uca, “Araya girdik. Vekil olduğumuzu söyledik. Polis bizi ‘Sen benim vekilim değilsin’ diyerek tazyikli su ile hedef aldı. Bacağıma copla vuruldu ve tazyikli su sıkıldı. Hematom oluştu” dedi.

Uca, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da kafasına aldığı cop darbesi nedeniyle bayıldığını ve hastanede tedavi altına alındığını belirtti.

İki milletvekili de ilerleyen saatlerde taburcu edildi.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran

Mardin’de yapılmak istenen protestolara polisin müdahalesi sırasında HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Hatımoğulları da ilerleyen saatlerde taburcu edildi.

Van’da da kayyımları protesto için bir basın açıklaması yapmak isteyen HDP milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri polis tarafından engellendi.