İstanbul’da 2 alıkonulan Endonezya uyruklu 26 kadın kurtarıldı

İstanbul, Bahçelievler’de bir rezidansta zorla tutulan 26 Endonezyalı kadın polis ekiplerince kurtarıldı. Kadınların Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak’a gitmek için Türkiye’ye geldikleri ancak burada 3 kişi tarafından cep telefonları ve pasaportlarına el konularak rehin alındıkları öğrenildi.

DHA’ya göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü, Bahçelievler’deki bir rezidansta çok sayıda Endonezyalı kadının zorla tutulduğuna dair ihbar aldı. İhbarı değerlendiren polis, mağdur kadınların kendi ülkelerindeyken bir şirket ile Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde aylık 300 dolara çalışmak üzere anlaştıkları ve ardından İstanbul’a geldiklerini tespit etti.

Mağdur kadınların İstanbul’u geçiş olarak kullanarak söz konusu ülkelere gitmeyi planladıkları ortaya çıktı.

Polis konuyla ilgili yaptığı araştırmalarda mağdur kadınların kendi ülkelerinde bir şirketle anlaşarak ayda 300 dolar karşılığında Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidecekleri, Türkiye’yi transit olarak kullandıkları belirlendi.,

Kadınların Türkiye’ye geldikten sonra yurt dışına çıkmak için işlemlerinin tamamlanmasını bekledikleri, bu sırada da 3 şüpheli tarafından zorla alıkondukları ortaya çıktı. Şüphelilerin 2 ay boyunca kadınları evlerde beklettikleri, bu süre içerisinde pasaportlarına ve cep telefonlarına el konulduğu öğrenildi.

Şüphelilerden ikisi tutuklandı, biriyse ‘adli kontrol’ kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.