İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için son duruşma bugün

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için açılan davaların son duruşması bugün Danıştay 10. Dairesi’nde görülecek.

Bugün sabah 8:30’dan itibaren Danıştay önünde sivilt toplum ve barolar gibi farklı örgütlenmelerden kadınlar bir araya geldi ve açıklamalar yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu açıklamasında: “Bu kadar önemli, evrensel bir hakkı bu kadar küçük bir alana sıkıştırmaya çalışıyorlar…Türkiye’deki kadınların çoğu İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyor. Sözleşme’ye karşı olan çok küçük bir azınlık… Pınar’ın ceza indirimi aldığı günde sadece kadınların değil bütün toplumun hayatı karardı. Ukrayna bile sözleşmeye imza atarken Türkiye bu haksızlığı hak ediyor mu?” denildi.

Kuzey Ege Kadın Meclisi açıklamasında ise: “10 saat yol geldik, yolculuğun olumsuz koşullarına rağmen kimse sesini çıkarmadı çünkü biz tarihi bir gün için Ankara’ya geliyorduk. Türkiye’nin her yerinden kadınların yürekleri bizimle atıyor. Siz kim oluyorsunuz da bizim ölüm fermanımızı yazıyosunuz? Bu hukuk bir gün size de gerekli olur.” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Sözleşmesi’nin iptali için açılan ilk davalar Danıştay’da 28 Nisan’da görüldü. Haziran ayında 7, 14 ve 23 Haziran tarihlerinde olmak üzere davalar üç duruşma halinde görülmüş olacak.