İsrail ordusundan Nablus’ta bir kampa baskın: 3 ölü, 3 yaralı

İsrail güçlerinin, Nablus’un doğusundaki Balata Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 3 Filistinlinin öldüğü, 1’i ağır 3’ünün yaralandığı belirtildi. ABD baskına tepki gösterdi.

Yerel kaynakların bildirdiğine göre, İsrail güçleri, akşam geç saatlerde buldozerler ve askeri araçlar eşliğinde kampa baskın düzenledi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise kampta İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Muhammed Bilal Zeytun, Fethi Ebu Rızk ve Abdullah Ebu Hamdan isimli 3 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 1’i ağır 3’ünün yaralandığı bilgisi geçildi.

İsrail askerlerinin, Filistin Kızılayına ait ambulansların kampa girmesine engel olduğu ifade edildi.

İsrailli bakan Mescid-İ Aksa’yı ziyaret etmişti

Öte yandan İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir 18 mayıs’ta Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmişti.

Ben-Gvir, Mescid-i Aksa’nın avlusundan yayınladığı görüntülü mesajında, “Burada ev sahibi biziz. Hamas’ın tehditlerinin hiçbir faydası olmayacak. Kudüs’ün ve tüm İsrail toprağının sahibi biziz.” ifadelerini kullandı.

Ben-Gvir’in göreve gelişinden bu yana ikinci kez Mescid-i Aksa’yı ziyaretine Filistin, Ürdün ve Türkiye’den sert tepki geldi.

ABD: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Miller,  İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının endişe verici olduğunu bildirdi.

İsrail hükümetinin vatandaşlarına Homeş’te “kalıcı varlık” göstermesine izin veren kararnamenin endişe verici olduğu belirtilen açıklamada, bu yerleşim birimlerinin yasa dışı bir şekilde Filistin topraklarına inşa edildiği kaydedildi.

Açıklamada, kararnamenin İsrail hükümetinin Biden yönetimine verdiği vaatlerle de ters düştüğü kaydedilerek, “Batı Şeria’da İsrail’in yerleşim birimlerini ilerletmesi iki devletli çözüm önünde bir engel teşkil etmektedir” ifadesine yer verildi.

“Bugün Harem-i Şerif’e düzenlenen kışkırtıcı ziyaret ve retorikten de endişe duyuyoruz. Bu kutsal alan siyasi amaçlar için kullanılmamalı. Tüm taraflara bu alanın kutsallığına saygı göstermeleri için çağrıda bulunuyoruz” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, ABD’nin Kudüs’teki kutsal alanların tarihi statükosuna desteği teyit edildi.