İsrail medyası: Suriye’de yeni bir ‘Arap Baharı’na ihtiyaç var

İsrail medyası, Suriye’de yaşanan gelişmeler sonucunda, başka ülkelerin Şam yönetimi ile dostane ilişkiler kurmaya başlamasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Ayrıca Suriye ile ilgili konuşan yetkililer, Beşar Esad’a karşı yeni bir ‘Arap Baharı’na ihtiyaç olduğunu  dile getirdiler.

El-Alem televizyonu, mevcut durumun Beşar Esad yönetiminin diplomatik zaferi olduğunu ifade etti etti.

Kanal 10 Televizyonuna katılan Ortadoğu uzmanı Hizi Simantof yaptığı değerlendirmede, ” Artık hiçbir Arap yetkili Esad’ın devrilmesini aklından geçirmemektedir, Suriye ile ilgili herhangi bir analiz veya açıklamadan önce iyice düşünmeleri gerekiyor” diye kaydetti.

Yediot Ahanorot gazetesinde bir yazı kaleme alan uzman, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir’in Arabistan’la yakın ilişkileri olduğu ve kendisinin Suriye ziyaretinin asıl hedefi, Riyad ve Şam arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi olduğunu belirtti.

Debka internet sitesi de yayınladığı bir yazıda Suriye’nin son dönemde siyasi ve askeri kazanımlarına değinerek, Beşar Esad’ın son bir hafta içinde 3 büyük zafer elde ettiği, bu zaferler, Amerika’lı askerlerin Suriye’den çekilmesi, BAE’nin Şam büyükelçiliğini açması ve Suriye ordusunun Menbiç’e girmesi olduğunu bildirdi.