İsrail ile Arap ülkeleri arasında yakınlaşma sinyali

Varşova’da düzenlenen Ortadoğu konferansı, ABD’nin Arap müttefikleriyle İsrail’i bir araya getirdi. Umman Dışişleri Bakanı ile görüşen İsrail Başbakanı Netanyahu, Arap ülkelerine diyaloğu geliştirme mesajı verdi.

Arap ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek isteyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Körfez ülkesi Umman’ın Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi bin Abdullah ile bir araya geldi. Görüşme, Polonya’nın başkenti Varşova’da ABD’nin öncülüğünde düzenlenen Ortadoğu Konferansı sırasında gerçekleşti. Netanyahu’nun ofisi tarafından yayınlanan videoda konuşan Umman Dışişleri Bakanı, görüşmenin bölge için yeni bir dönemin habercisi olduğunu belirterek Ortadoğu’da halkların geçmişe takılıp kaldıkları için çok acı çektiğine dikkat çekti.

Netanyahu da “Çoğu (ülke), bu konferansta da olmak üzere Umman’ın izinden gidiyor” sözleriyle İsrail ile ilişkileri geliştirmek isteyen başka Arap ülkeleri olduğunu ima etti. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Umman da İsrail ile diplomatik ilişkilere sahip değil. Netanyahu Ekim ayındaki ziyaretiyle, 1994’ten beri Umman’ı ziyaret eden ilk İsrail başbakanı olmuştu.